yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościImport ogórków w 2022 roku najwyższy w historii Polski

Import ogórków w 2022 roku najwyższy w historii Polski

Analizując dane z ostatnich lat (1999-2022) możemy bez trudu dostrzec, że rok 2022 okazał się rekordowy pod względem importu ogórków. Wprawdzie warunki pogodowe były nieco mniej sprzyjające dla producentów, jednak czy to uzasadnia taką ilość sprowadzonego do Polski warzywa?

Niejednokrotnie poruszany przez nas temat, mianowicie import warzyw, wywołuje mieszane uczucia wśród dużej grupy producentów. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ dość często dany produkt sprowadzany jest w momencie, gdy lokalne gospodarstwa są w stanie pokryć zapotrzebowanie ze strony konsumentów. Wywołana przez zagraniczny towar nadwyżka skutkuje obniżeniem cen. Wynagrodzenie dla producentów, szczególnie od wybuchu wojny na Ukrainie, okazuje się natomiast kluczowe w dalszym funkcjonowaniu gospodarstw.

Analizując dane dotyczące importu ogórka z krajów Unii Europejskiej od roku 1999 możemy bez trudu dostrzec tendencję wzrostową. Na szczególną uwagę spośród wszystkich lat zasługuje miniony rok. To właśnie w sezonie 2022 do Polski trafiło najwięcej ogórków z zagranicy. Warto jednak pamiętać, że producenci zmagali się wówczas z bardzo trudnymi warunkami pogodowymi, które niejednokrotnie przyczyniały się do opóźnień, a także mniejszych zbiorów. Niemniej, ciężko ocenić czy obserwowana nadwyżka jest spowodowana owym czynnikiem.

Faktem jest bowiem, że Polska w coraz większym stopniu uzależniona jest od importu, co potwierdzają zamieszczone niżej wykresy. Oprócz wzrostu importu ogórków z krajów Unii Europejskiej, obserwowany jest także wzrost importu spoza obszaru unijnej wspólnoty. Wprawdzie rok 2022 nie był w tym przypadku rekordowy pod względem sprawdzonej ilości towaru, jednak pozostaje w ścisłej czołówce. Mowa tutaj o ostatnich trzech latach (2020-2022), podczas których ilość trafiającego na Polski rynek warzywa znacząco się zwiększyła.

Poniżej przedstawiamy Państwu wspomniane dwa wykresy, które obrazują ilość sprowadzanych do Polski ogórków. Zostały sporządzone w oparciu o bazę danych Eurostat (ogórki, świeże lub schłodzone; CN: 07070005). Liczby wyrażone są w tonach.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Import ogórków do Polski z krajów Unii Europejskiej

Import ogórków do Polski spoza Unii Europejskiej

Źródło: na podstawie Eurostat

 

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl