• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościInspektorzy zapukali do drzwi producentów i dystrybutorów nawozów. Co podlega kontroli? 

Inspektorzy zapukali do drzwi producentów i dystrybutorów nawozów. Co podlega kontroli? 

Na terenie Polski przeprowadzane są kontrole u producentów i dystrybutorów nawozów. Co podlega owej kontroli? Czy zostały wykryte nieprawidłowości? 

– Realizując obowiązek nadzoru nad wprowadzaniem i obrotem nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” i środków wspomagających uprawę roślin, inspektorzy WIORiN przeprowadzają kontrole u producentów nawozów oraz dystrybutorów – poinformowała PIORiN w swoich mediach społecznościowych. Co obejmują kontrole?

Jak podano w komunikacie, realizując spoczywający na PIORiN ustawowy obowiązek nadzoru nad wprowadzaniem i obrotem nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” i środków wspomagających uprawę roślin, pracownicy WIORiN w Kielcach z Oddziału w Końskich przeprowadzili kontrolę w punkcie sprzedaży na podległym jednostce obszarze.

Obejmowała ona sprawdzenie, czy znajdujące się w sprzedaży produkty nawozowe (nawozy mineralne, organiczne, mineralno-organiczne, podłoża do upraw, biostymulatory, polepszacze gleby, inhibitory – w tym organiczne i mikrobiologiczne) spełniają wytyczne przewidziane w zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu wprowadzone dnia 7 maja 2020 r.

Zgodnie z powyższym szczególną uwagę inspektorzy skupili na prawidłowości zastosowanych etykiet umieszczonych na opakowaniach jednostkowych, poprawnym ich oznaczeniu, terminie przydatności produktów oraz trwałości i szczelności opakowań.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W toku przeprowadzonej kontroli inspektorzy zetknęli się zarówno z produktami występującymi w formie stałej jak i płynnej. Skontrolowane opakowania jednostkowe mieściły się w przedziale 1,2 – 500 kg, a w obrocie nie stwierdzono nawozów sprzedawanych luzem. Wszystkie omawiane produkty były skutecznie zabezpieczone przed niepożądanymi zmianami fizyczno-chemicznymi.

Niemniej, kontrole mają miejsce również w innych województwach. W ramach nadzoru pracownicy WIORiN w Bydgoszczy przeprowadzają kontrole u producentów nawozów jak i ich dystrybutorów sprawdzając spełnienie przez oferowane w sprzedaży produkty wymagań prawnych. Ponadto sprawdzeniu podlega jakość tychże produktów zgodnie z deklarowaną przez producenta zawartością składników pokarmowych oraz spełnienia wymagań w zakresie dopuszczalnej zawartości zanieczyszczeń.

Ponadto prowadzone są badania biologiczne oferowanych w sprzedaży produktów mające potwierdzić stan sanitarny organicznych i organiczno-mineralnych środków wspomagających uprawę roślin i nawozów. W produktach tych niedopuszczane jest występowanie żywych jaj pasożytów jelitowych Ascaris sp. Trichuris sp. Toxocara sp. oraz bakterii z rodzaju Salmonella.

Jednocześnie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy informuje, że nadzór nad jakością nawozów, nawozów oznaczonych znakiem ”NAWÓZ WE”, środków wspomagających uprawę roślin oraz produktów nawozowych UE realizuje w ramach współpracy z Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą, która prowadzi badania laboratoryjne przedmiotowych produktów i dokonuje oceny spełnienia przez nie wymagań jakościowych.

Źródło: PIORiN


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl