yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościProkuratura zapukała do drzwi Grupy Azoty. Powód? „Wyrządzenie znacznej szkody majątkowej”

Prokuratura zapukała do drzwi Grupy Azoty. Powód? „Wyrządzenie znacznej szkody majątkowej”

Nieustanne zawirowania oraz niepewność… Tak właśnie możemy opisać sytuację, którą od długiego czasu obserwujemy w Grupie Azoty. Jak się okazuje to nie koniec, gdyż Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo w sprawie „wyrządzenia znacznej szkody majątkowej”. Spółka zdążyła już wydać komunikat, w którym zaprzecza wszelkim zarzutom. Kto ma rację? 

Związki zawodowe powiązane z Grupą Azoty, widząc pogarszającą się sytuację spółki, zawiadomiły prokuraturę o możliwych przewinieniach. – Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Lublinie zostało wszczęte w sprawie “wyrządzenia znacznej szkody majątkowej związane z nadużyciem uprawnień lub niedopełnieniem obowiązku w zakresie zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą innego podmiotu” – przekazuje money.pl.

Grupa Azoty zdążyła w tej sprawie wydać komunikat, w którym wszystko tłumaczy aktualną wówczas sytuacją na rynku. – W związku z informacją o wszczęciu śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie, Grupa Azoty S.A. podejmuje wszelkie działania, do których jest zobligowana. Podkreślić należy, że decyzje zarządu i kadry zarządzającej dotyczące ograniczania produkcji były wynikiem rekordowych wzrostów cen surowców i były odpowiedzią na bieżącą sytuację podażowo-popytową na poszczególnych rynkach w 2022 i 2023 roku – czytamy w komunikacie.

– Podejmowane decyzje zminimalizowały straty wynikające z konieczności ponoszenia wysokich kosztów zmiennych, przede wszystkim surowcowych, przy jednoczesnym znaczącym ograniczeniu popytu na rynku europejskim. Ówczesna sytuacja na rynku surowcowym – głównie rynku gazu ziemnego – determinująca rentowność prowadzonej produkcji, była wyjątkowa, całkowicie niezależna od Spółki i nie była możliwa do przewidzenia – tłumaczy Grupa Azoty.

Nawozowy gigant dodaje również, że decyzje w zakresie aktualnych poziomów produkcji podejmowane były i nadal są w ścisłym powiązaniu z warunkami rynkowymi, z którymi mierzą się również inni uczestnicy rynku europejskiego, którzy w przywoływanym okresie również ograniczali lub wyłączali produkcję.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ograniczenia produkcji, jak informuje Grupa Azoty, miały charakter okresowy, były pochodną agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę i jej następstwami oraz znaczącego importu tańszych produktów spoza UE, których wytworzenie nie obejmuje wysokich kosztów polityki klimatycznej obowiązującej w Unii Europejskiej, a także często są produkowane przy wykorzystaniu surowców pochodzących z krajów objętych sankcjami.

– Wszystkie działania podejmowane przez zarząd Grupy Azoty S.A., jak również zarząd Grupy Azoty Puławy mają na celu optymalizację procesów produkcyjnych i poprawę sytuacji biznesowej w aktualnym otoczeniu rynkowym – zapewnia producent nawozów.

Kto jednak ma w tym wszystkim rację? Jak myślicie?

Źródło: money.pl / grupaazoty.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl