yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKapusta biała - z poradnika diagnostyka

Kapusta biała – z poradnika diagnostyka

Skupiska słabiej rosnących roślin na plantacji kapusty, przebarwienia liści wskazujące na deficyty składników pokarmowych – takie objawy zaobserwował na swoim polu jeden z użytkowników naszego portalu. Podjął działania zmierzające do wykrycia problemu – rozwiązanie okazało się dość zaskakujące.

Na plantacji kapusty naszego rolnika z woj. małopolskiego po posadzeniu rozsady rośliny podjęły wzrost prawidłowo. Z czasem pojawił się słabszy wzrost, przebarwienia liści i placowe wypadanie roślin. Pierwszą myślą jaką rolnik zaczął analizować były czynniki agrotechniczne. Przebarwienia na liściach nasunęły myśl o problemach z zasobnością gleby, jednak zawartość składników pokarmowych według wyników analizy była na poziomie odpowiednim dla kapusty. Wątpliwości wzbudził stan systemu korzeniowego słabszych roślin, który miał postać brody korzeniowej utworzonej z licznych drobnych korzeni oraz obecność cyst. Nasunęło to podejrzenie, że rośliny są porażone przez nicienie, co okazało się słusznym tropem. Wyniki badania potwierdziły obecność mątwika burakowego.

Mątwik burakowy może atakować wiele gatunków roślin należących do rodziny szarłatowatych, komosowatych i kapustowatych. Za rośliny żywicielskie
uznanych jest ok. 200 gatunków, wśród nich wiele gatunków warzyw:
burak ćwikłowy, rzodkiewka, kalafior, kapusta, szpinak, oraz rośliny przemysłowe,
np. burak cukrowy, rzepak. Mątwik burakowy rozwija się także na wielu gatunkach chwastów, np. komosie pospolitej, tobołkach polnych oraz na gorczycy polnej.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl