yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKtóre kraje w Unii Europejskiej sprzedają najwięcej ogórków? Jakie są różnice w...

Które kraje w Unii Europejskiej sprzedają najwięcej ogórków? Jakie są różnice w cenach?

Wśród głównych eksporterów ogórków w UE podium wciąż zajmuje Hiszpania, Holandia oraz Grecja. Wolumen sprzedaży w Holandii znacząco się jednak zmniejszył. Jak to wygląda w liczbach? Jak w tym wszystkim wypada Polska?

Na rynku UE najwięcej ogórków niezmiennie sprzedaje Hiszpania. W okresie od 1 stycznia do 31 maja kraj ten wyeksportował 232,97 tys. ton warzywa. Średnia cena uzyskiwana przez hiszpańskich producentów to 1,81 euro/kg. Przychód ze sprzedaży wynosi więc w tym przypadku 421,29 mln euro. W ramach porównania, ten sam okres w roku ubiegłym zapewnił Hiszpanii przychody rzędu 385,44 mln euro. Średnia cena ogórka oscylowała wówczas na poziomie 1,55 euro/kg, natomiast wolumen sprzedaży wyniósł 248,2 tys. ton.

Kolejną pozycję na liście zajmuje Holandia. Warto jednak zauważyć, że zaszły tutaj niemałe zmiany. W pierwszych pięciu miesiącach kraj ten sprzedał 64,94 tys. ton ogórków, czyli o ponad 42% mniej niż w ubiegłym roku, gdy tamtejsi producenci wyeksportowali do UE 113,15 tys. ton warzywa. Średnia cena holenderskiego ogórka wynosiła 1,50 euro/kg, co w przeliczeniu daje nam 97,70 mln euro przychodu ze sprzedaży. W 2022 roku cena kształtowała się z kolei na poziomie 1,33 euro/kg, natomiast zysk wyniósł 150,82 mln euro.

Tak jak wspominaliśmy, podium zamyka Grecja, która w 2023 roku sprzedała 29,86 tys. ton ogórków w cenie 1,30 euro/kg. Łącznie tamtejsi producenci uzyskali 38,88 mln euro. Co warto zaznaczyć, kraj ten zwiększył swój udział na rynku UE o ponad 13%. W pierwszych pięciu miesiącach roku ubiegłego wolumen eksportu wynosił bowiem 26,30 tys. ton, a cena oscylowała wówczas na poziomie 0,91 euro/kg, co daje nam 23,93 mln euro przychodu.

Jak w tym wszystkim wypada Polska? Nasz kraj zajmuje 8 miejsce pod względem ilości sprzedanych ogórków na rynku UE. W 2023 roku udało się nam sprzedać 5,32 tys. ton warzywa. Średnia cena sprzedaży wyniosła natomiast 1,77 euro/kg, a więc przychód ze sprzedaży zatrzymał się na poziomie 9,38 mln euro. Warto zaznaczyć, że są to o 7% lepsze wyniki niż w tym samym okresie w 2022 roku. Wówczas Polska sprzedała 4,96 tys. ton ogórka w cenie 1,45 euro/kg, co w przeliczeniu daje nam 7,17 mln euro przychodu.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: hortoinfo.es

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl