yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNowa nadzieja czy kolejne obietnice bez pokrycia?

Nowa nadzieja czy kolejne obietnice bez pokrycia?

Brak odpowiednich i zarazem skutecznych działań ze strony rządu, a szczególnie byłego ministra Henryka Kowalczyka, to przyczyna katastrofalnej sytuacji w rolnictwie. Nowy minister od momentu objęcia stanowiska sprawia wrażenie przejętego problemami rolników. Pozostaje się jednak zastanawiać… Czy liczne spotkania i obietnice znajdą tym razem przełożenie na poprawę sytuacji?

Zgodnie z zapowiedzią minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus wraz z sekretarzem stanu Rafałem Romanowskim przebywają dziś w Szczecinie. Szef resortu rolnictwa zadeklarował wzięcie pełnej odpowiedzialności za zmierzenie się z obecnymi problemami w rolnictwie. Zaznaczył, że aby się z nimi uporać, potrzebne są mu współpraca i wsparcie rolników, o które zaapelował.

Pobyt w Szczecinie ministrowie rozpoczęli od zapoznania się na miejscu z możliwościami transportowymi. Wszystkie cztery porty umożliwiają wyeksportowanie 1 mln ton zboża w ciągu miesiąca. Eksport do żniw musi z kolei osiągnąć 3-4 mln ton. W opinii ministra jest to możliwe, a w dniu jutrzejszym ma zostać podpisane porozumienie ze stroną ukraińską, które ograniczy import i pozostawi jedynie tranzyt zboża z Ukrainy.

– Jestem jednym z Was – rolnikiem i związkowcem. Nie zamierzam rezygnować z członkostwa w rolniczej „Solidarności”, bo jest to dla mnie zaszczyt. Związkowcy są moimi kolegami. Doskonale więc rozumiem problemy rolników – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, zwracając się do protestujących. Zaznaczył ponadto, że bierze pełną odpowiedzialność, a w celu ustalenia szczegółów planowanych działań będzie spotykał się w mniejszych grupach roboczych.

W trakcie przeprowadzonych spotkań i rozmów z rolnikami Telus odniósł się także do kontroli żywności, która ma być skrupulatnie sprawdzana na granicy. Jak zaznaczył, kolejki są mniej ważne aniżeli bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Omawiając kwestię cła na produkty z Ukrainy poinformował, że jutro ma odbyć się spotkanie z przedstawicielami pozostałych państw graniczących z Ukrainą, które ma przyczynić się do przywrócenia opłat.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Minister odnosił się także do kwestii cen produktów rolnych na rynku, cen nawozów, realizacji ustaleń Okrągłego Stołu Rolniczego, a także dzierżaw i zagospodarowania ziemi rolnej. W trakcie rozmów w szczecińskim oddziale KOWR Telus podjął decyzję dotyczącą metod stosowanych przy przedłużaniu umów. – Cofamy zarządzenie nr 74 i wracamy do zarządzenia nr 105, które jest bardziej przyjazne dla rolników, dla dzierżawców. Od jutra powinno obowiązywać nowe-stare rozporządzenie – zapowiedział szef resortu rolnictwa.

Czy więc możemy uznać, że nowy minister okazał się dobrym wyborem? Na ten moment ciężko stwierdzić. Słyszymy bowiem, tak jak słyszeliśmy od ministra Kowalczyka, wiele zapewnień i obietnic. Warto jednak zaznaczyć, że tym razem wiele tych obietnic ma pokrycie z rzeczywistymi staraniami. Kluczowy okazuje się w tym wszystkim także fakt, że minister Telus wychodzi do rolników, rozmawia z nimi i oczekuje od nich wsparcia. Uprzednio było to zjawisko niezwykle rzadkie i zwykle miało charakter zapewniania wszystkich, że podejmowane kroki są wystarczające. Tym razem jest nieco inaczej, a wspólne działania mogą mieć bardzo dobre efekty. Miejmy nadzieję, że tak pozostanie…

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl