reklama
monsanto

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
rizocore
AktualnościW tych województwach występuje ekstremalna susza rolnicza. To najnowsze dane podane przez...

W tych województwach występuje ekstremalna susza rolnicza. To najnowsze dane podane przez IGiK

Z dużym zaniepokojeniem spoglądamy na najnowszą mapę suszy rolniczej w Polsce, którą opublikował Instytut Geodezji i Kartografii (IGiK). W trzech województwach mazowieckim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim przebiega obecnie pas ekstremalnej suszy rolniczej.

Centrum Teledetekcji IGiK pracuje nad systemem monitorowania warunków wzrostu roślin uprawnych, określającym kondycję roślin – za pomocą wskaźnika bazującego na wykorzystaniu obrazów satelitarnych Terra MODIS, o rozdzielczości przestrzennej 1 km2 – poinformował instytut we wtorek w mediach społecznościowych.

reklama
Baner PORW 2025

Wskaźnik satelitarnej identyfikacji suszy rolniczej DISS (ang. Drought Identification Satellite System) jest funkcją temperaturowego wskaźnika kondycji roślin (TCI – Temperature Condition Index) oraz wskaźnika meteorologicznego charakteryzującego warunki klimatyczne na obszarze Polski (HTC – Hydrothermal Coefficient). Wskaźnik suszy DISS jest generowany od końca marca w kolejnych okresach 8. dni w sezonie wegetacyjnym roślin uprawnych. Wartości wskaźnika są podzielone na 5 zakresów, reprezentujących poszczególne poziomy uwilgotnienia: susza ekstremalna (kolor czerwony); susza (kolor pomarańczowy); uwilgotnienie przeciętne (kolor jasnozielony); uwilgotnienie dobre (kolor ciemnozielony) oraz uwilgotnienie wysokie (kolor ciemnoniebieski).

Z najnowszej mapy, obejmującej okres od 2 do 9 czerwca, wynika, że od województwa wielkopolskiego, przez kujawsko-pomorskie i mazowieckie po zachodnią część województwa podlaskiego, przebiega obecnie pas ekstremalnej suszy rolniczej.

Źródło: IGiK, naukawpolsce.pl

reklama
Prenumerata Warzywa 2024 - baner
reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]