Wzrost w notowaniach ziemniaków do przetwórstwa w Europie

Sytuacja na rynku ziemniaków do przetwórstwa nieustannie się zmienia. Niekorzystne warunki pogodowe opóźniły nasadzenia, natomiast zapasy z ubiegłorocznych zbiorów są niewystarczające, by pokryć popyt.

Niestabilne warunki pogodowe… Kwestia, która w znaczącym stopniu opóźniła nasadzenia ziemniaków w wielu krajach. Wiosna okazała się bowiem niezwykle zimna i mokra. Zarazem, sezon sprzedażowy przesunął się w czasie, a prognozowane plony są zauważalnie niższe. Jak zauważa serwis NIEUWEOOGST, nasadzenia ziemniaków w północno-zachodniej Europie nie miały miejsca tak późno w ostatnich 10-15 latach.

Warto ponadto zauważyć, że zapasy warzywa z ubiegłorocznych zbiorów są stosunkowo niskie. Oczywiście niektórzy z producentów wstrzymują się ze sprzedażą, gdyż liczą na lepsze ceny, niemniej… Nie zmienia to faktu, że popyt na ziemniaki do przetwórstwa jest zdecydowanie wyższy aniżeli ich podaż na rynku. Wszystkie te czynniki znajdują odzwierciedlenie we wzroście stawek oferowanych producentom.

Jak kształtują się one na ten moment? Według danych opublikowanych przez PotatoNL, obecne ceny ziemniaków do przetwórstwa zamykają się w przedziale 44,00-53,00 euro za 100 kilogramów, czyli 440,00-530,00 euro za tonę. Wszystko zależne jest oczywiście od kategorii, do której zalicza się dana odmiana. Sytuacja na rynku najprawdopodobniej pozostanie korzystna dla producentów, gdyż podaż jest ograniczona.

Źródło: nieuweoogst.nl / potatonl.com

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Skład nawozów
  2. Krajowy bób
  3. Jacek Sasin
  4. Polskie młode ziemniaki
  5. Kombajny do zbiory ziemniaków

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności