yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZatrważające ceny warzyw w marketach. Konsumenci płacą wielokrotnie więcej niż u rolnika

Zatrważające ceny warzyw w marketach. Konsumenci płacą wielokrotnie więcej niż u rolnika

To jak traktowani są producenci warzyw wprawia w zdumienie. Obecnie wszyscy rolnicy zmagają się z wysokimi kosztami, problemami z pozyskaniem siły roboczej i dostępnością surowców, a ilość pracy w sezonie jest ogromna. Wszystko po to, by uzyskać zapłatę będącą zaledwie ułamkiem ceny, którą narzucą markety. 

Temat niejednokrotnie został już poruszony, niemniej… Raz jeszcze przyjrzymy się różnicom w cenach dla konsumentów oraz rolników. Krótko mówiąc, dzieli je niemała przepaść. Oczywiście jest to niekorzystne dla obu z wymienionych grup. Konsumenci nie mogą sobie pozwolić na normalne zakupy, a opłacalność produkcji dla producentów spada.

W celu uwidocznienia problemu posłużymy się danymi, które zgromadziła hiszpańska organizacja zrzeszająca rolników. Według niej ceny sałaty w lipcu w drodze od rolnika do marketu wzrosły o 457%, cukinii o 369%, czosnku o 368%, kapusty o 338%, ziemniaków o 313%, pomidorów na sałatkę o 306%, brokułów o 297%, natomiast cebuli o 287%.

Wśród pozostałych warzyw możemy wyróżnić jeszcze kilka pozycji. Przykładowo, kalafiory okazały się w markecie droższe o 252%, natomiast zielona papryka zaliczyła wzrost o 213%. W przypadku reszty płodów rolnych konsumenci płacą stawki “tylko” o 137-177% wyższe względem cen u rolnika. Warto zadać sobie tutaj pytanie… Czy to normalne?

Oczywistym jest fakt, że sieci handlowe to nie instytucje charytatywne i też muszą zarabiać. Trzykrotne, czterokrotne czy nawet ponad pięciokrotne różnice w cenach budzą jednak pewne wątpliwości. Takowe zawyżanie stawek jest po pierwsze niesprawiedliwe dla rolników, którzy włożyli masę pracy w produkcję, a po drugie niekorzystne dla klientów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W artykule przywołaliśmy wprawdzie przykład z dość odległego kraju, jednak każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce dość często zdarzają się podobne sytuacje. Niemniej… Czy istnieje szansa, że się to zmieni? Każdy bowiem chce dla siebie jak najlepiej, a łańcuchy dostaw pozostają na ten moment zatrważająco długie…

Źródło: COAG

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl