yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościZiemniaki z Ukrainy zaleją Polskę? Co jeszcze spotka krajowych rolników?

Ziemniaki z Ukrainy zaleją Polskę? Co jeszcze spotka krajowych rolników?

Zaczęło się od zboża z Ukrainy, jednak na tym się najprawdopodobniej nie zakończy. Aktualnie Polskę zalewają tamtejsze ziemniaki. Niebawem rolnicy, którzy zajmują się ich produkcją, mogą znaleźć się w równie krytycznej sytuacji. 

Zawirowania związane z niekontrolowanym importem zboża z Ukrainy trwają już wiele miesięcy. Krajowi rolnicy przez długi czas zmagali się z napływem ogromnych ilości tamtejszego towaru, który pozostawiał wiele do życzenia, jeśli chodzi o jakość, a jego ceny uniemożliwiały uzyskanie wynagrodzenia adekwatnego do kosztów produkcji w Polsce.

Tak jak wspominaliśmy, zaczęło się od zboża, ale na zbożu najprawdopodobniej się nie zakończy. Na krajowym rynku zaczęły pojawiać się bowiem duże ilości ziemniaków z Ukrainy. Wszyscy producenci, ale również polski rząd, co podkreśla wagę problemu, obawiają się konsekwencji tego zjawiska. Może to być początek destabilizacji rynku.

Warto przy tym zaznaczyć, że import ziemniaków w aktualnym momencie nie jest uzasadniony. Polska jest bowiem ziemniaczaną potęgą. Powierzchnia uprawy ziemniaków w aktualnym roku osiągnęła w naszym kraju poziom 182 694,72 ha. Tym samym, pozostajemy jednym z największych producentów owego warzywa w całej Europie.

Minione wydarzenia, które dotyczą rynku zbóż, zdążyły wszystkim pokazać, że problemu nie wolno lekceważyć. Ziemniaki pozostają jednym z najważniejszych gatunków produkcyjnych w Polsce. Sytuacja w wielu gospodarstwach nie należy natomiast do najlepszych, co wynika z kosztów produkcji, które utrzymują się na rekordowym poziomie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Nadzieją napawa fakt, że problem został zauważony przez polski rząd już teraz, a dowodem na to są słowa podsekretarza stanu w MRiRW, Krzysztofa Ciecióry. Jak mówił w poniedziałek w Luksemburgu, pojawił się problem z ziemniakami. – Mamy ogromne obawy odnośnie tego, czy to nie będą kolejne symptomy destabilizacji naszego rynku – stwierdził Ciecióra.

Pozostaje pytanie… Czy odpowiednie kroki zostaną podjęte wystarczająco szybko?

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl