• taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKiedy i czym zasilić cebulę ozimą?

Kiedy i czym zasilić cebulę ozimą?

Wstępne lustracje plantacji cebuli ozimej wskazują, że większość roślin dość dobrze przezimowała. Kluczowym zabiegiem decydującym o dobrym starcie roślin wiosną jest nawożenie.

Specjaliści zalecają wczesną wiosną dostarczyć pogłównie nawozy azotowe w dawce zwiększonej o 30%, w stosunku do wykorzystywanej w uprawie cebuli z siewu wiosną. Najczęściej składnik ten dostarcza się w dwóch dawkach (w sumie ok. 70 kg/ha). Niełatwą decyzją jest ustalenie terminu nawożenia pogłównego. Powinno ono zapewnić optymalne zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe. Chodzi o to, żeby w glebie znajdowała się właściwa ilość składników pokarmowych dla roślin. Należy pamiętać, że cebula ma dość płytki system korzeniowy. Istotne jest więc dostarczanie częstych dawek nawozów, by uniknąć strat na skutek wypłukiwania składników pokarmowych, zwłaszcza w warunkach częstych opadów deszczu. W uprawie cebuli ozimej korzystne jest spulchnianie międzyrzędzi powodujące napowietrzanie gleby i niszczenie chwastów, ale nie zawsze jest to możliwe ze względu na nadmiernie wilgotną glebę. Z tego samego powodu prawdopodobnie w tym roku trudno będzie odpowiednio wcześnie dostarczyć nawóz.

 

W początkowym okresie wzrostu i rozwoju cebuli oprócz azotu  ważne jest również zapewnienie odpowiedniej ilości fosforu. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego wykształcenia korzeni. Należy pamiętać że niewystarczające odżywienie cebuli fosforem może zmniejszyć przyrost  systemu korzeniowego, a tym samym ograniczyć wzrost i rozwój liści, co skutkować będzie zmniejszeniem plonu.

Po  ruszeniu wegetacji poza nawożeniem posypowym, cebulę warto dokarmić dolistnie nawozami zawierającymi makro- i mikroskładniki. W ofertach firm nawozowych dostępne są szczegółowe schematy dożywiania cebuli. Warto skorzystać z pomocy doradców w celu ustalenia właściwych zabiegów.

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl