Nowości w asortymencie warzyw firmy Hazera Poland

W grudniu ub.r. firma Hazera Poland wspólnie z portalem Warzywa.pl zorganizowała warzywnicze spotkanie On-line dotyczące nowości odmianowych różnych gatunków warzyw, oferowanych w sezonie 2021. Ekspertami spotkania byli: Małgorzata Zadura, Janusz Gajzler oraz Piotr Manista.

Renata Jankowska, Dyrektor Generalny firmy Hazera w Polsce, która rozpoczęła warzywnicze spotkanie poinformowała o tym, że w Polsce firma Hazera jest dystrybutorem  wszystkich firm nasiennych  z grupy Limagrain oraz firmy ISI Sementi. Ponadto połączona została sieć dystrybucji firm Hazera i HM.Clause.

Małgorzata Zadura, menadżer do spraw rozwoju produktów, w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na cztery gatunki warzyw: pomidora w uprawie tunelowej i w gruncie, marchwi, sałaty (masłowej i lodowej), buraczka czerwonego.

Odmiany pomidorów tunelowych w ofercie firmy Hazera Poland

Wśród bogatej oferty pomidora malinowego ekspertka Małgorzata Zadura, zwróciła uwagę na nowości – Buffalopink, Loara. Pierwsza z odmian charakteryzuje się dużymi owocami  o masie 270-350 g, o dobrze wypełnionym wnętrzu; na pierwszych gronach owoce są bardziej spłaszczone. Kreacja polecana do uprawy wiosennej na 6-10 gron owocowych.

Z kolei wczesna odmiana Loara polecana do uprawy na 5, 6 gron owocowych. Roślina, o umiarkowanym wigorze, kompaktowym charakterze wzrostu. Owoce o masie 220-250 g wyróżniają się atrakcyjną malinową barwą z połyskiem. Odmiana bez tendencji do tworzenia zielonej piętki i przebarwień „blotchy”.

Z propozycji pomidora czerwonego wyszczególniono także dwie kreacje: Bellandine, Cupidissimo. Bellandine , to pomidor o wydłużonym kształcie owoców. Roślina o cechach wegetatywnych, silnym wigorze i dobrze rozbudowanym systemie korzeniowym; odporna na nicienie. Łatwa w uprawie. Odmiana Cupidissimo jest w typie Bawolego Serca.

Z pomidorów o ciekawej barwie ekspertka M. Zadura zwróciła uwagę na odmianę Gourmansun, o dużych owocach (230-350g) w typie bawolego serca i żółto-pomarańczowej barwie.

  • Odmiany marchwi link do zapisu z Webinarium

    Marchew w ofercie firmy Hazera Poland

    Na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych, najsłodszą odmianą polecaną przez hodowców Hazera jest odmiana Subito. Do długiego przechowywania doskonale sprawdzają się odmiany Polydor (nowość w ofercie Hazera), Melodio, Volcano, Octavo. Z odmian oferowanych do przemysłu ekspertka wyszczególniała trzy odmiany Muleta, Volcano oraz nowość – Patzi.

  • Odmiany pomidora gruntowegolink do zapisu z Webinarium

M. Zadura poleciła dwie odmiany pomidora gruntowego na sezon 2021: Peroro, Rodion. Na początek kampanii zbiorczej dobrze sprawdza się odmiana Peroro, do zbioru mechanicznego. Roślina kompaktowa o twardych owocach (80 g), łatwo odchodzących od szypułki; mogą być wykorzystane do mrożenia na kostkę. Hodowcy polecają uprawę tej odmiany w zagęszczeniu 30 tys. roślin/ha. Rodion – to z kolei średniowczesna odmiana, o umiarkowanym wigorze roślin, bardzo plenna. Tworzy owoce o masie 60-80 g typu full flesh.

Do zbioru wiosną i jesienią rekomendowane są odmiany sałaty masłowej: Tahiti i Ouistiti, z kolei z asortymentu sałaty lodowej polecano odmianę Dark Knight – do sadzenia od początku kwietnia do końca lipca.

Janusz Gajzler, w firmie Hazera Poland, jest odpowiedzialny za rozwój pomidora szklarniowego, ogórka szklarniowego i gruntowego, papryki, bakłażana i podkładek.

Ekspert J. Gajzler wyróżnił kilka ciekawych odmian pomidora m.in.: Plenorange – odmiana polecana do uprawy tunelowej (na 5-8 gron) oraz szklarniowej (jako rośliny szczepione). Owoce o ciekawej żółtej barwie i lekko stożkowym kształcie. Prelegent przypomniał również o cenionej przez producentów odmianie pomidora Manistella, która również dobrze sprawdza się w uprawach w tunelu foliowym oraz w obiektach szklarniowych.  Godna uwagi jest również kreacja Rosamunda, o bardzo ciekawym kształcie owoców i atrakcyjnej, malinowej barwie – jest to pomidor o dużym potencjale.

Z podkładek wyszczególniono: Superpro i Protector.

Wśród propozycji ogórka półdługiego J. Gajzler omówił szczegółowo odmianę Nikodem do uprawy w szklarni ale także do wyższych tuneli foliowych. Najciemniejszy ogórek w ofercie firmy Hazera. Roślina tworzy owoce o długości 20-23 cm. Ogórek nie ma tendencji do zrzucania zawiązków.

Ciekawą zachętą, by powalczyć o poziom plonowania, jest odmiana Burgund” – informuje J. Gajzler. Papryka odznacza się bardzo dobrym wiązaniem owoców na kilku piętrach i jak podkreśla ekspert, nie do każdego obiektu będzie ona dedykowana. Wśród papryk w typie blok, o żółtych owocach wyszczególniono odmianę Morfeo.

Piotr Manista, w firmie Hazera jest odpowiedzialny za rozwój cebuli, kapusty, kalafiora i rzodkiewki.

Z nowych wczesnych odmian cebuli w typie amerykańskim prelegent wyszczególnił Prelesco, o okresie wegetacji ok. 110 dniach od wysiewu nasion. Roślina tworzy cebule o średnicy 60-80 mm. Z kolei wśród asortymentu czerwonej cebuli w typie Rijnsburger polecano odmianę Redrover.

W ofercie kapusty głowiastej białej firma Hazera przygotowała trzy nowości: Callaway (17-1569; 70 dni wegetacji), będąca jeszcze pod numerem hodowlanym 17-1632 (120-130 dni wegetacji) polecana do kwaszenia i świeży rynek oraz odmiana Campbell (17-1494; 140 dni wegetacji) – rośliny w typie Abla.

Wśród kalafiorów do uprawy w tunelach foliowych polecano ciekawą odmianę Maybach (55-60 dni), do zbioru w maju. Z odmian na lato polecano: Flirt, Durok, Raft, Sabord.

W asortymencie rzodkiewki zwrócono uwagę na dwie odmiany do uprawy pod osłonami: Donatella i Fortunella.

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności