• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNowości w asortymencie warzyw firmy Hazera Poland

Nowości w asortymencie warzyw firmy Hazera Poland

W grudniu ub.r. firma Hazera Poland wspólnie z portalem Warzywa.pl zorganizowała warzywnicze spotkanie On-line dotyczące nowości odmianowych różnych gatunków warzyw, oferowanych w sezonie 2021. Ekspertami spotkania byli: Małgorzata Zadura, Janusz Gajzler oraz Piotr Manista.

Renata Jankowska, Dyrektor Generalny firmy Hazera w Polsce, która rozpoczęła warzywnicze spotkanie poinformowała o tym, że w Polsce firma Hazera jest dystrybutorem  wszystkich firm nasiennych  z grupy Limagrain oraz firmy ISI Sementi. Ponadto połączona została sieć dystrybucji firm Hazera i HM.Clause.

Małgorzata Zadura, menadżer do spraw rozwoju produktów, w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na cztery gatunki warzyw: pomidora w uprawie tunelowej i w gruncie, marchwi, sałaty (masłowej i lodowej), buraczka czerwonego.

Odmiany pomidorów tunelowych w ofercie firmy Hazera Poland

Wśród bogatej oferty pomidora malinowego ekspertka Małgorzata Zadura, zwróciła uwagę na nowości – Buffalopink, Loara. Pierwsza z odmian charakteryzuje się dużymi owocami  o masie 270-350 g, o dobrze wypełnionym wnętrzu; na pierwszych gronach owoce są bardziej spłaszczone. Kreacja polecana do uprawy wiosennej na 6-10 gron owocowych.

Z kolei wczesna odmiana Loara polecana do uprawy na 5, 6 gron owocowych. Roślina, o umiarkowanym wigorze, kompaktowym charakterze wzrostu. Owoce o masie 220-250 g wyróżniają się atrakcyjną malinową barwą z połyskiem. Odmiana bez tendencji do tworzenia zielonej piętki i przebarwień „blotchy”.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Z propozycji pomidora czerwonego wyszczególniono także dwie kreacje: Bellandine, Cupidissimo. Bellandine , to pomidor o wydłużonym kształcie owoców. Roślina o cechach wegetatywnych, silnym wigorze i dobrze rozbudowanym systemie korzeniowym; odporna na nicienie. Łatwa w uprawie. Odmiana Cupidissimo jest w typie Bawolego Serca.

Z pomidorów o ciekawej barwie ekspertka M. Zadura zwróciła uwagę na odmianę Gourmansun, o dużych owocach (230-350g) w typie bawolego serca i żółto-pomarańczowej barwie.

  • Odmiany marchwi link do zapisu z Webinarium

    Marchew w ofercie firmy Hazera Poland

    Na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych, najsłodszą odmianą polecaną przez hodowców Hazera jest odmiana Subito. Do długiego przechowywania doskonale sprawdzają się odmiany Polydor (nowość w ofercie Hazera), Melodio, Volcano, Octavo. Z odmian oferowanych do przemysłu ekspertka wyszczególniała trzy odmiany Muleta, Volcano oraz nowość – Patzi.

  • Odmiany pomidora gruntowegolink do zapisu z Webinarium

M. Zadura poleciła dwie odmiany pomidora gruntowego na sezon 2021: Peroro, Rodion. Na początek kampanii zbiorczej dobrze sprawdza się odmiana Peroro, do zbioru mechanicznego. Roślina kompaktowa o twardych owocach (80 g), łatwo odchodzących od szypułki; mogą być wykorzystane do mrożenia na kostkę. Hodowcy polecają uprawę tej odmiany w zagęszczeniu 30 tys. roślin/ha. Rodion – to z kolei średniowczesna odmiana, o umiarkowanym wigorze roślin, bardzo plenna. Tworzy owoce o masie 60-80 g typu full flesh.

Do zbioru wiosną i jesienią rekomendowane są odmiany sałaty masłowej: Tahiti i Ouistiti, z kolei z asortymentu sałaty lodowej polecano odmianę Dark Knight – do sadzenia od początku kwietnia do końca lipca.

Janusz Gajzler, w firmie Hazera Poland, jest odpowiedzialny za rozwój pomidora szklarniowego, ogórka szklarniowego i gruntowego, papryki, bakłażana i podkładek.

Ekspert J. Gajzler wyróżnił kilka ciekawych odmian pomidora m.in.: Plenorange – odmiana polecana do uprawy tunelowej (na 5-8 gron) oraz szklarniowej (jako rośliny szczepione). Owoce o ciekawej żółtej barwie i lekko stożkowym kształcie. Prelegent przypomniał również o cenionej przez producentów odmianie pomidora Manistella, która również dobrze sprawdza się w uprawach w tunelu foliowym oraz w obiektach szklarniowych.  Godna uwagi jest również kreacja Rosamunda, o bardzo ciekawym kształcie owoców i atrakcyjnej, malinowej barwie – jest to pomidor o dużym potencjale.

Z podkładek wyszczególniono: Superpro i Protector.

Wśród propozycji ogórka półdługiego J. Gajzler omówił szczegółowo odmianę Nikodem do uprawy w szklarni ale także do wyższych tuneli foliowych. Najciemniejszy ogórek w ofercie firmy Hazera. Roślina tworzy owoce o długości 20-23 cm. Ogórek nie ma tendencji do zrzucania zawiązków.

Ciekawą zachętą, by powalczyć o poziom plonowania, jest odmiana Burgund” – informuje J. Gajzler. Papryka odznacza się bardzo dobrym wiązaniem owoców na kilku piętrach i jak podkreśla ekspert, nie do każdego obiektu będzie ona dedykowana. Wśród papryk w typie blok, o żółtych owocach wyszczególniono odmianę Morfeo.

Piotr Manista, w firmie Hazera jest odpowiedzialny za rozwój cebuli, kapusty, kalafiora i rzodkiewki.

Z nowych wczesnych odmian cebuli w typie amerykańskim prelegent wyszczególnił Prelesco, o okresie wegetacji ok. 110 dniach od wysiewu nasion. Roślina tworzy cebule o średnicy 60-80 mm. Z kolei wśród asortymentu czerwonej cebuli w typie Rijnsburger polecano odmianę Redrover.

W ofercie kapusty głowiastej białej firma Hazera przygotowała trzy nowości: Callaway (17-1569; 70 dni wegetacji), będąca jeszcze pod numerem hodowlanym 17-1632 (120-130 dni wegetacji) polecana do kwaszenia i świeży rynek oraz odmiana Campbell (17-1494; 140 dni wegetacji) – rośliny w typie Abla.

Wśród kalafiorów do uprawy w tunelach foliowych polecano ciekawą odmianę Maybach (55-60 dni), do zbioru w maju. Z odmian na lato polecano: Flirt, Durok, Raft, Sabord.

W asortymencie rzodkiewki zwrócono uwagę na dwie odmiany do uprawy pod osłonami: Donatella i Fortunella.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl