Praktycznie o zastosowaniu preparatów mikrobiologicznych – Jan Wcisło, Intermag [VIDEO]

Jan Wcisło z firmy Intermag

Już od wielu sezonów są stosowane preparaty mikrobiologiczne w uprawie papryki pod osłonami w gospodarstwie Magdaleny i Przemysława Szatanów w miejscowości Długie koło Potworowa. Jakie to preparaty i jakie warunki muszą być spełnione do ich aplikacji informował Jan Wcisło z firmy Intermag 15 sierpnia podczas spotkania z producentami papryki.

Jan Wcisło z firmy Intermag zachęcał producentów do przeprowadzenia badań gleby na obecność nicieni przed rozpoczęciem uprawy. Dużym problemem w tej uprawie stanowią nicienie glebowe m.in. guzak północny (Meloidogyne hapla), które stwarzają zagrożenie dla upraw warzyw pod osłonami prowadzonych na glebach lekkich, piaszczystych. Występowanie nicieni sprzyja infekcjom roślin przez patogeny glebowe. Przed planowanym terminem sadzenia, warto wykonać badanie gleby na obecność nicieni i w razie potrzeby szybko rozpocząć interwencyjne działania produktami mikrobiologicznymi w celu ograniczenia presji szkodników. W ostatnich latach producenci papryki pod osłonami obserwują częsty problem „wypadania” roślin. Choć objawy chorób mogą wskazywać na występowanie grzybów z rodzajów Fusarium i Verticillium, to w praktyce może się okazać, że jest to kwestia nicieni glebowymi.

Czytaj także: To był udany dzień papryki w gospodarstwie Szatanów w miejscowości Długie [VIDEO]

Stosowanie preparatów mikrobiologicznych należy wykonywać systematycznie w odpowiednim terminie i warunkach – podkreślał ekspert z firmy Intermag. Na etapie produkcji rozsady, tuż po przepikowaniu roślin do wielodoniczek, warto rozpocząć stosowanie preparatów mikrobiologicznych, w tym przypadku Bactim Radinet w dawce 200 g/1000 roślin. Kolejnym krokiem jest stosowanie mikrobiologii w chwili posadzenia roślin na miejsce stałe w tunelu foliowym. By ograniczyć występowanie uwiądów roślin powodowanych przez obecność szkodliwych nicieni glebowych zachęcam do stosowania Bactim Receptor w dawce 2 kg/ha. Zabieg należy wykonać podczas 2 lub 3 nawadniania roślin poprzez fertygację. Aplikację preparatu należy powtórzyć za 30 dni od podania pierwszej dawki, również w ilości 2 kg/ha. Łączną dawka Preparatu Bactim Receptor powinna wynosić 4 kg/ha – kontynuował specjalista.

 

W przypadku stanowisk, gdzie zastosowano odkażanie chemiczne gleby, J. Wcisło zachęcał do zastosowania Bactim Vigor w dawce 2-4 kg/ha powierzchni upraw (40 tuneli foliowych). Z kolei w przypadku ograniczenia chorób odglebowych można zastosować preparat Bactim Fertimax. Aplikację tego preparatu w dawce 0,5 kg/ha należy rozpocząć po przyjęciu się rozsady na miejscu stałym. Czynność tą należy powtórzyć wielokrotnie w całym cyklu produkcyjnym – łączna dawka Bactim Fertimax powinna wynosić 2 kg/ha.

Czytaj także: Narastający problem nicieni glebowych w uprawie papryki pod osłonami – wywiad z dr Anetą Chałańską, 31.01.2021 [VIDEO]

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności