Z jakimi zagrożeniami chorobowymi wiąże się uprawa cebuli z dymki?
Na pytanie z jakimi problemami chorobowymi wiąże się uprawa cebuli z dymki odpowiada dr inż. Jan Sobolewski, Skierniewice.
Przede wszystkim ważne jest zwrócenie uwagi na pochodzenie dymki. Plantator może „z grubsza” ocenić stan fitosanitarny takiego materiału. Jeśli na powierzchni cebulek widoczne są naloty jakichkolwiek grzybów o odcieniu szarawym, białym czy zielonkawym, świadczy to o obecności różnych patogenów i nie wróży dobrej zdrowotności roślin po wysadzeniu. Warto wiedzieć, że grzyby z rodzaju Penicillium uznawane z reguły za saprofity czy słabe pasożyty, w uprawie cebuli i czosnku stanowią poważne zagrożenie. Przy okazji warto przypomnieć, że należy przestrzegać prawidłowego zmianowania plantacji, eliminując gromadzenie się populacji szkodliwych patogenów wyspecjalizowanych w porażaniu cebuli. Jeśli pole zostanie zainfekowane patogenami, to później trudno się ich pozbyć.
Sposobem zabezpieczenia dymki przed sadzeniem jest stymulator wzrostu Huwa San TR 50 dla roślin, który posiada zezwolenie na dopuszczenie do obrotu i stosowania zgodnie z decyzją NR S-253C/14. Środkiem tym można zaprawić dymkę przez jej moczenie przed wysadzaniem w roztworze 1-proc. środka Huwa San TR 50 przez ok. 1 minutę. Zabieg ten ogranicza występowanie groźnych chorób: fuzaryjnej zgnilizny cebuli oraz bakteriozy cebuli.
Zapraszamy także do śledzenia nas na profilu społecznościowym: https://www.facebook.com/portalwarzywa
Aby być na bieżąco z uprawą warzyw, zaprenumeruj czasopismo “WARZYWA” : LINK https://www.plantpress.pl/produkt/prenumerata-warzywa/
Zapraszamy także do śledzenia nas na profilu społecznościowym: https://www.facebook.com/portalwarzywa