yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościRosselkhoznadzor grozi Białorusi radykalnymi środkami

Rosselkhoznadzor grozi Białorusi radykalnymi środkami

Szef Federalnej Służby ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert zagroził Białorusi podjęciem nowych środków, jeżeli nie zostanie wstrzymana dostawa towarów objętych sankcjami z jej terytorium – mowa jest głównie o pomidorach.

Dankwert podkreślił, że jeśli białoruscy partnerzy ze swej strony nie podejmą skutecznych działań, Rosselchoznadzor będzie zmuszony wprowadzić ograniczenia w dostawach.

Wiceminister rolnictwa Białorusi Władimir Grakun poinformował, że jego departament nie otrzymał oficjalnego stanowiska rosyjskiej agencji w sprawie dostaw pomidorów. Urzędnik powiedział dziennikarzom, że termin dojrzewania pomidorów na Białorusi jeszcze nie nadszedł, i wyraził nadzieję, że do czasu, gdy ten okres nadejdzie, sytuacja zostanie rozwiązana. Według niego objęte sankcjami pomidory trafiają do Federacji Rosyjskiej poprzez przemyt. – Nasze urzędy przez prawie trzy miesiące nie wydały ani jednego certyfikatu fitosanitarnego na dostawę pomidorów – powiedział Grakun. Jednocześnie urzędnik podkreślił, że jego służby “robią wszystko, co możliwe, aby zapobiec przeniknięciu produktów objętych sankcji na terytorium Rosji”.

Według doniesień prasowych Rosselkhoznadzor twierdzi, że podaż objętych embargiem produktów z Białorusi nabrała charakteru systemowego. Dlatego rosyjski departament wielokrotnie zwracał uwagę białoruskim kolegom na potrzebę wzmocnienia kontroli nad dostawami produktów roślinnych z jej terytorium. W połowie marca 2018 r., podczas wspólnej kontroli ze służbą celną na białorusko-rosyjskiej granicy zatrzymano i zakwestionowano 12 tirów z pomidorami. W związku z tym Rosselchoznadzor oświadczył, że rozważa wprowadzenie ograniczeń w dostawach pomidorów z terytorium Białorusi.

W 2017 r. Białoruś dostarczyła Rosji 75,08 tys. ton świeżych i schłodzonych pomidorów za 63,3 mln USD, co pozwoliło temu krajowi wejść do pierwszej piątki dostawców tych warzyw do Rosji, ustępując jedynie Azerbejdżanowi, Chinom i Maroku. Jednocześnie, zdaniem większości ekspertów, Białoruś nie jest w stanie sama wyprodukować takiej ilości pomidorów, dlatego najprawdopodobniej kupuje je w innych krajach, głównie w Turcji i Hiszpanii.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

mp

Źródło: fruit-inform

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl