Coraz niższe ceny zielonej papryki. Ile uzyskają krajowi producenci? [21.06.2022]

Krajowa, zielona papryka niestety nie cieszy się wysokim poziomem cen. Obecność importowanego warzywa z Holandii w stosunkowo niskich cenach, wywiera presję na polskiej papryce, przez co stawki idą w dół w zatrważającym tempie. Jak kształtuje się aktualna sytuacja na rynku hurtowym w Broniszach?

Około tygodnia temu na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach pojawiły się pierwsze partie zielonej, krajowej papryki. Początki handlu niestety nie były najlepsze, a co gorsza, sytuacja nie kieruje się ku poprawie. Początkowo producenci mogli oczekiwać stawek na poziomie 7,00-9,00 zł za kilogram. Obecnie ceny spadły niemal o połowę i kształtują się na poziomie 4,00-5,00 zł za kilogram.

Jak wyglądało to w roku ubiegłym? W 2021 roku zielona papryka pojawiła się na rynku w okresie 17/18 czerwca. Handel na tamten moment również rozpoczął się od stawek rzędu 7,00-9,00 zł za kilogram. Niemniej, dość rażącym, porównując do aktualnej sytuacji, wydaje się fakt, iż dopiero 1 lipca cena spadła do 6,50 zł za kilogram. Gdzie można dopatrywać się przyczyn takiego stanu rzeczy?

Stawki, które uzyskują krajowi producenci w dużej mierze uzależnione są od tego, ile aktualnie kosztuje produkt importowany z zagranicy, w tym przypadku zielona papryka z Holandii. W roku bieżącym ceny konkurenta są stosunkowo dość niskie, przez co polscy rolnicy nie mogą zażądać wyższych cen, gdyż nie znajdą odbiorców. Sytuacje pogarsza także dość wysoka podaż towaru z zagranicy…

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Polskie młode ziemniaki Arrow
  2. Polska zielona papryka na rynku hurtowym Bronisze
  3. Ceny warzyw

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności