• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWczesny ziemniak – ochrona wskazana!

Wczesny ziemniak – ochrona wskazana!

Zmienność pogody w tegorocznym maju bardzo zaskakuje. Jest to najchłodniejszy od 30 lat maj, chociaż kilka naprawdę ciepłych dni w tym miesiącu mieliśmy. I właśnie te wzrosty temperatury spowodowały pobudzenie stonki ziemniaczanej.

W nawiązaniu do obserwacji fenologicznych, dorosłe chrząszcze stonki ziemniaczanej mają opuszczać zimowe kryjówki i pojawiać się na plantacjach ziemniaków gdy kwitną: kasztanowiec zwyczajny, jarzębina pospolita, bez czarny czy jaśminowiec wonny. Okres ten jest bardzo rozciągnięty – w tym roku kasztanowce zakwitły na południu Polski w trzeciej dekadzie kwietnia, jesteśmy w trakcie kwitnienia jarzębiny, zaczyna kwitnąć bez czarny ale jaśminowce jeszcze są w pąkach.
Trzeba też mieć świadomość, że stymulacją dla chrząszczy stonki jest również powonienie – zapach obecnej rośliny żywicielskiej w środowisku daje sygnał, że można opuścić zimowlę, gdyż jest po co. Żer uzupełniający czas zacząć…, a potem dawać początek kolejnym pokoleniom!
Szkodnik ten, jak również inne, nie „wylezie” na pole aby głodować i tracić energię. Pojawia się, gdy wszelkie sygnały dają mu pewność, że w otoczeniu jest roślina żywicielska, która umożliwi zasilenie energetyczne dorosłego organizmu przed złożeniem jaj, a potem pokarm dla młodych osobników.

Łagodna zima 2019/2020 i dość ciepłe przedwiośnie oraz początek wiosny wpłynęły na podjęcie przez rolników decyzji o bardzo wczesnym rozpoczęciu nasadzeń ziemniaków. Wszystko wskazywało na to, że mimo tak ryzykownych terminów uda się uprawa… Gdyby nie majowe mrozy.

Fot. 1. Pędy ziemniaka zniszczone podczas mroźnych nocy i poranków po 10 maja

Po 10 maja temperatura znacznie się obniżyła, lokalnie spadła poniżej 0°C. Powtórka nastąpiła nocami 21/22 i 22/23 maja. Taka sytuacja wystąpiła w Małopolsce, chociaż nie na całym obszarze. Zwłaszcza w tym ostatnim okresie z wymienionych, mróz pojawił się miejscowo i spływowo.

Fot. 2. Wiry pyłowe i erozja wietrzna zdają się na stałe wpisywać jako elementy naszego klimatu

Pędy ziemniaka, które znajdowały się nad powierzchnią redliny zostały bardzo uszkodzone (fot. 1). Kolejne kiełkujące przejęły funkcję przemrożonych i zasychających. Jednak zaistniała sytuacja spowoduje opóźnienie plonowania. Do tego susza (uciążliwa do 23 maja) i silne wiatry (fot. 2) spowodowały erozję – w efekcie niwelację redlin lub odsłonięcie bulw (fot. 3).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Fot. 3. Erozja wietrzna jest przyczyną odsłaniania posadzonych bulw

I gdyby dotychczasowych niepowodzeń było mało, na plantacjach w Małopolsce już buszuje stonka. Osobniki dorosłe (fot. 4), jeszcze może nie tak liczne, ale już składają jaja na dolnej stronie liści (w rzędzie na pędach kilku kolejnych roślin), ale także na ogonkach liściowych (fot. 5), co jest trudne do zauważenia.

Fot. 4. Osobniki stonki ziemniaczanej na przemrożonym pędzie ziemniaka
Fot. 5. Złoża jaj stonki na szypule liścia złożonego

Zazwyczaj bowiem rutynowo przeglądałam dolną stronę liścia na obecność złóż jaj stonki, jednak chęć dokładnej lustracji roślin ziemniaka pod kątem mszyc (których w rejonie podkrakowskim na ziemniaku praktycznie na razie nie ma) przyczyniła się właśnie do odkrycia złóż jaj w dość nietypowym miejscu.

Są to świeże złoża jaj, co widać pod mikroskopem cyfrowym. Nie dostrzega się bowiem jeszcze przez osłonkę jajową wyraźnych organów embrionu (fot. 6). Przez cały czas rozwój tych jaj obserwuję (złoża znajdują się w warunkach naturalnych otoczenia – przy wilgotności – obecnie w granicach 90% i temperaturze – wciąż niskiej, 8–10°C), ale jeszcze do wylęgu larw mamy chwilę. Proces rozwoju embrionalnego przy panującej pogodzie przebiega dość wolno. Niezwłocznie po stwierdzeniu dojrzałości embrionu i jego gotowości do wylęgu będę sygnalizowała na 2, 3 dni przed początkiem tego procesu.

Fot. 6. Przez osłonkę jajową jeszcze nie widać fragmentów embrionu, co dostrzegalne jest na kilka dni przed wylęgiem larwy

Zalecam prowadzenie systematycznych kontroli plantacji ziemniaków na obecność chrząszczy i złóż jaj, szczególnie tych nasadzeń, które już ucierpiały czy to z powodów mrozu czy erozji wietrznej. Rośliny są niewielkie, w złej kondycji, dlatego dodatkowe osłabienie wywołane żerowaniem stonki oraz ograniczenie powierzchni asymilacyjnej (zjedzenie liści) i wzmożona transpiracja może znacznie opóźnić i ograniczyć plonowanie wczesnych ziemniaków.
O ile to możliwe złoża jaj można usuwać, zrywając fragment liścia i je niszcząc. Przypomnieć też wypada, że młode larwy są najbardziej wrażliwe na działanie insektycydów (wystarczy na początek powierzchniowych i kontaktowych), dlatego zabieg przeciwko larwom tuż po wylęgu jest najskuteczniejszy.
W przypadku plantacji z przemrożonymi pędami warto się też zastanowić nad ochroną roślin przed chorobami, np. szarą pleśnią. Na licznych zamierających fragmentach tkanek (fot. 7), mogą przy prognozowanej pogodzie wtórnie rozwinąć się patogeny powodujące zgnilizny (fronty deszczowo-burzowe występować będą stopniowo nad całym obszarem Polski do 3 czerwca, wilgotność więc ciągle będzie bardzo wysoka i niestety przewidywana jest zaledwie umiarkowana temperatura).

Fot. 7. Plantacja ziemniaka uszkodzona przez mróz (warto zastanowić się nad opryskaniem jej fungicydami zabezpieczającymi przed wtórnym porażeniem przez patogeny wywołujące zgnilizny)

Wszystkie zdjęcia wykonane 22 maja br.

Katarzyna Kupczak

Plantpress

Katarzyna Kupczak
Katarzyna Kupczak
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (w 1995 r.), ze specjalnością „ochrona roślin”, podjęła pracę w wydawnictwach – Plantpress Sp. z o.o i Agrosan Sp. z o.o., w których realizuje swą pasję – upowszechnianie wśród rolników wiedzy na temat ochrony roślin. W dorobku redaktorskim, poza licznymi popularyzatorskimi artykułami publikowanymi na łamach czasopism: „Hasło Ogrodnicze”, „MPS Sad”, „Warzywa”, „Szkółkarstwo”, „Farmer”, „Informator Sadowniczy”, ma ponad 50 książek, w tym wiele praktycznych monografii propagujących uprawę roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych oraz atlasów chorób i szkodników roślin rolniczych (w tym ogrodniczych). Jej główną wizytówką są wydawane co roku od przeszło dekady autorskie programy ochrony roślin sadowniczych i warzywniczych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl