yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościAgro Akademia BASF - tym razem w Ciechocinku

Agro Akademia BASF – tym razem w Ciechocinku

Kolejne z serii spotkań w ramach Agro Akademii BASF i partnerów zostało zorganizowane 15 lutego br. w Ciechocinku. Partnerem medialnym wszystkich organizowanych imprez jest m.in. firma Plantpress, wydawca miesięcznika „Warzywa” oraz właściciel portalu warzywa.pl. W spotkaniu w Ciechocinku wzięli udział plantatorzy zainteresowani przede wszystkim uprawą warzyw, które dostarczane są do zakładów przetwórczych. Tematyka wykładów dotyczyła ochrony, nawożenia oraz odmian w ofercie firm Hazera i HM. Clause.

Ochronić na czas

Maciej Wita (Regionalny Doradca Agronomiczny BASF) poinformował, że dla plantatorów warzyw BASF oferuje sporą gamę produktów, w tym herbicydy: Stomp Aqua 455 CS, Butisan Duo 400 EC i Focus Ultra 100 EC. Wśród fungicydów przedstawiciel wymienił m.in. takie, jak Acrobat MZ 69 WG oraz Polyram 70 WG – środki dobrze znane plantatorom, a także nowsze jak Cabrio Duo 112 EC i Signum 33 WG. Przy temacie zwalczania chwastów M. Wita zwrócił uwagę na etykiety rejestracyjne, które niejednokrotnie nie obejmują całej grupy upraw, np. warzyw kapustnych, a obejmują tylko konkretne gatunki warzyw. Warto o tym pamiętać wybierając herbicyd.

W uprawie cebuli, marchwi oraz grochu jadalnego zielonego zarejestrowany jest Stomp Aqua, zawierający wyższe stężenie pendimetaliny, co sprawia, że można stosować niższą dawkę środka na hektar. Substancja czynna zamknięta jest w mikrokapsule, zatem dobrze się rozpuszcza i nie pozostawia odbarwień. Pendimetalina ma szerokie spektrum zwalczanych chwastów, jak i roślin uprawnych, w których może być stosowana. Zabieg herbicydem Stomp Aqua można wykonać na uprawioną, wilgotną glebę, ale nie mieszać z glebą, przed sadzeniem, lub po przyjęciu rozsady. Stomp Aqua można stosować w mieszaninach, np. z obniżoną dawką metazachloru (w formulacji 500) na tych polach, gdzie występują chwasty odporne, np. żółtlica.

W ofercie BASF jest także metazachlor w mieszaninie z DMTA-P pod nazwą Butisan Duo 400 EC, do stosowania zarówno na kiełkujące chwasty, jak i dolistnie na chwasty. Może być aplikowany w kapuście, kalafiorze, brokule, kalarepie i jarmużu z rozsady w dawce 2,5 l/ha, na wilgotną glebę, po przyjęciu się rozsady. Focus Ultra (ma rejestrację w kalafiorze), jako jedyny graminicyd, zawiera s.cz. cykloksydym. Herbicyd ten można stosować w dawce 1-2 l/ha w celu zwalczania chwastów jednorocznych, w terminie od fazy 3 liści kalafiora.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Cabrio Duo 112 EC początkowo zarejestrowany w ziemniaku, obecnie posiada etykietę rozszerzoną o kolejne gatunki, w tym cebulę, sałatę, ogórek, pomidor. Ma szerokie spektrum zwalczanych patogenów. Jest zalecany w dawce 2 l/ha, ale przy spodziewanym działaniu interwencyjnym dawka powinna być wyższa – 2,5 l/ha.

W ofercie BASF jest także Signum 33 WG – dwuskładnikowy fungicyd zawierający F500 i boskalid – do stosowania w szerokim zakresie roślin uprawnych: pomidory w gruncie i pod osłonami, papryka, bakłażan. W ostatnim czasie etykieta została także poszerzona o łubiny, grochy, także groszek uprawiany na zielono (ochrona przed szarą pleśnią czy askochytozą). Etykieta Signum została także rozszerzona o zwalczanie Stemphylium vesicarium w uprawie cebuli. Signum wykazuje silne działanie zapobiegawcze przeciwko temu patogenowi, a zabieg należy wykonać w fazie 4-5 liścia, w zależności od przebiegu pogody (S. vesicarium rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności – deszczowanie i wysokiej temperatury). W marchwi Signum wspomaga ochronę przez zgnilizną twardzikową, o której należy myśleć od początku sezonu wzrostu roślin, na początku wzrostu korzeni. Choroba ma źródło w glebie (zarodniki przetrwalnikowe), zatem ochronę należy rozpocząć wcześnie, aby odpowiednio dobrze zabezpieczyć rośliny i zapobiec infekcji.

W ochronie kalafiora i brokułu BASF M. Wita rekomenduje aby w nowym sezonie rozpocząć od herbicydu Butisan Duo 400 EC lub Stomp Aqua 455 CS. Gdy mączniak rzekomy stanowi zagrożenie, prelegent polecał zastosować na początku rozwoju róży zabieg fungicydowy (gdy średnica osiągnie 5 cm), a pod koniec sezonu stosować Signum 33 WG.

Oferta HM. Clause

Do zbioru kombajnowego Sławomir Mechacki z HM. Clause oferował szeroką gamę odmian fasoli, w tym zielone: Clarke F1, Wyatt F1 (powtarzalność plonu i jakości w zmiennych warunkach pogodowych), Bowie F1 o krótkim okresie wegetacji, a także odporną na suszę, żółtą fasolę Sundence F1 (wydajna, 75 dni wegetacji, intensywnie żółte, proste strąki). W tym roku zostanie także wprowadzona do oferty firmy fasola płaskostrąkowa przydatna do zbioru kombajnowego. Caprika F1 to natomiast odmiana fasoli do zbioru kombajnowego o okresie wegetacji 72 dni, będąca liderem na świecie jako odmiana przemysłowa, do zamrażania.

W doborze odmian kukurydzy cukrowej S. Mechacki wymienił kilka, w tym Turbo F1, Rustler F1, Kinze F1, Kuatuor F1, Kiara F1 i Kwondo F1. Kluczową w tej grupie jest Kinze F1 – bardzo wydajna, szeroko uprawiana w Polsce centralnej, o rekordowych plonach – do 29 t/ha.

Jak informował S. Mechacki, kalafiory do zbioru latem – w lipcu i sierpniu – mają być przede wszystkim o bardzo krótkim okresie wegetacji, silnym systemie korzeniowym oraz dobrze okrytej róży. Te wymagania spełniają Brigantine F1, Ardent F1, Flirt F1. Tę ostatnią odmianę charakteryzuje okres wegetacji 75 dni, dobre okrycie róży, rośliny mają silny wigor, tworzą zwięzłe, ciężkie śnieżnobiałe róże. Liderem do zbioru jesienią jest natomiast Sabord F1 przydatny do zbioru po 15 września, o krótkim okresie wegetacji – 80 dni. Odmiana ta wytwarza regularne, zwarte róże, dobre do rożyczkowania. Liderem sprzedaży jest także odmiana Raft F1, która może być uprawiana na zbiór w różnych terminach – od wczesnych pod przykryciami do późnych, poplonowych. Odmiana dobrze sprawdza się w przemyśle przetwórczym. Ardent F1 o okresie wegetacji 75-80 dni, o podwyższonej tolerancji na warunki stresowe jest polecana na zbiory letnie i jesienne, wydajna w różyczkowaniu.

Wśród odmian pomidora dla przemysłu najbardziej znana jest odmiana Dyno F1, która zostaje zastępowana przez nowsze propozycje. Z wczesnych odmian do zbioru kombajnowego S. Mechacki polecał Pegaso F1 – odmianę wczesną, plenną, przydatną do zbioru kombajnowego, o owocach o masie ok. 150 g, wyrównanych, o dobrej trwałości pozbiorczej. Druga propozycja – Rediana F1 o kulistych owocach, o masie 250-300 g, jest wczesna. Rośliny są kompaktowe. Owoce mogą być zbierane ręcznie, gdyż dobrze odchodzą od szypuły.

W doborze odmian cukinii najbardziej znana jest odmiana Cora F1 o wszechstronnym zastosowaniu – nadaje się na półki supermarketów i na przemysł. Nowsze odmiany do przemysłu odporne na choroby wirusowe to m.in. Lanka F1 (zielona, o cylindrycznych, długich owocach, niewrażliwa na zgnilizny powodowane przez bakterie Erwinia, odmiana plenna).

Jak informował S. Mechacki, marchew Muleta F1 charakteryzuje brak tendencji do zielenienia główki, a także dobre wybarwienia i wysoka zawartość beta-karotenu, jest wysoko ceniona przez zakłady przetwórcze (m.in. na soki).

HM. Clause ma także w ofercie nasiona papryki takich odmian, jak Solario F1, Chouca F1, Basalt F1, Corinto F1 oraz paprykę polową żółtą – Solanor F1.

Oferta firmy Hazera

Michał Lewandowski z firmy Hazera zaprezentował swoją firmę jako lidera na rynku cebuli. Od lipca ub.r. firma ma w ofercie także nasiona pora odmian mieszańcowych. Jedną z nich jest Stromboli F1 do zbioru od września do października, a także Mercurian F1 do zbioru jesiennego, z długą częścią wybieloną i intensywnym nalotem woskowym na liściach. W typie bułgarskim prelegent oferował odmianę Bulgina F1, wysokoplenną, niezawodnie plonującą. Pory tej odmiany przeznacza się do przetwórstwa: do suszenia, na plastry.

Z odmian cebuli M. Lewandowski oferował średniowczesną Centro F1, o jasnej słomkowożółtej łusce. Ta odmiana plonuje niezawodnie, co roku, nadaje się do długiego przechowywania, do obierania mechanicznego po okresie przechowywania. Druga z odmian to nieco późniejsza, do zbioru na początku września – Firmo F1 także przydatna do długiego przechowywania. Dormo F1 to odmiana o bardzo twardych cebulach, o mocnej łusce, do przechowywania na pryzmach. W typie hiszpańskim prelegent oferował wysokoplenną odmianę Valentino F1 o dużej tolerancji na choroby odglebowe – różowienie korzeni i Fusarium.

Cebule odmiany Meranto F1 można zbierać już w sierpniu i przechowywać do k. lutego/ marca, odmiana ta jest plenna i wyrównana, cebule kuliste do lekko wydłużonych, o cienkiej skórce i jasnej, złotomiedzianej łusce. Jest odporna na różowienie korzeni. W typie cebuli amerykańskiej prelegent oferował także Rhino F1, choć w tym roku może być problem z dostępnością nasion tej odmiany. Franzisko F1 to kolejna odmiana w typie cebul amerykańskich z oferty firmy Hazera. W jej przypadku nie ma problemu ze zjawiskiem jarowizacji, można cebule przechowywać do lutego.

Nowością w doborze kalafiora do zbioru jesiennego jest Acis F1, którą to odmianę charakteryzują bardzo dobrze okryte liśćmi róże. Raoul F1 o bardzo ciężkich zbitych różach, nadaje się do przemysłu, a zbiór przypada po 10 września. Przy należytej ochronie, można uzyskać wysokie plonowanie. Avelis F1 to odmiana do sadzenia pod k. czerwca, która plonuje obficie w październiku, jej białe róże są dobrze okryte liśćmi. W przypadku najpóźniejszej odmiany o dobrym wigorze – Bodilis F1 – zbiór następuje jesienią. Nadaje się do różyczkowania. Sadzenie najlepiej przeprowadzić do k. czerwca .Ferrara F1 nadaje się na zbiór od czerwca do października, natomiast – jak informował M. Lewandowski – w przypadku odmiany Stromis F1 nie ma problemu z omszeniem, polecana jest gdy róże mają być przeznaczane na rynek świeży i do przemysłu.

Z brokułów prelegent polecał odmianę Stromboli F1 do uprawy pod osłonami i w otwartym gruncie. Róża w przypadku tej odmiany jest okrągła, wypukła, z drobnymi pąkami. Nadaje się także do uprawy w terminach poplonowych. Krótki, 70-75-dniowy okres wegetacji dotyczy odmiany Jeremy F1.

Z wczesnych odmian marchwi prelegent polecał odmiany: Speedo F1 (na świeży rynek, na plastry do przemysłu), Bolero F1, Tino F1. Octavo F1 to natomiast odmiana średnio wczesna, jej korzenie są cylindryczne, tępo zakończone, idealnie nadaje się do pakowania na tacki, korzenie o wysokiej zawartości cukru są świetnym surowcem do produkcji np. soku. Korzenie odmiany Melodio F1, do długiego przechowywania, są odporne na pękanie, przydatne do zbioru mechanicznego. Kolejna odmiana w ofercie firmy Hazera to sztandarowa, uprawiana w Polsce – Volcano F1 – o długim okresie wegetacji, bardzo plenna, korzenie odporne na uszkodzenia mechaniczne, tolerancyjna na trudniejsze warunki uprawy. Nowość w typie nantejskim, o żółtych korzeniach – Gold Nugget F1 przydatna do produkcji plastrów.

Pomidor gruntowy, Scooter F1, charakteryzuje wysokie plonowanie. Calista F1 to odmiana o owcach wydłużonych, jest także bardzo plenna. Odmiana Galilea F1 o dużych owocach, jest przydatna także do ręcznego zbioru. Do zbioru kombajnowego natomiast nadają się owalne owoce odmiany Edimar F1, której plenność sięga 100 t/ha. Charakteryzuje ją także wysoka zdrowotność. Najwcześniejsza odmiana Jet F1, o owocach owalnych i wysokiej zdrowotności roślin, nadaje się do zbioru kombajnem.

Dokarmić dolistnie

Grzegorz Szpunar z firmy ADOB – producent nawozów – poinformował, że w portfolio produktów dla Polski są m.in. nawozy serii Basfoliar, jednoskładnikowe nawozy, doglebowe, w tym płynne NPK także z mikroelementami, pojedyncze chelaty IDHA (z biodegradowalnym czynniku chelatującym, Mn, Cu, Zn, Fe i Ca) i EDTA, produkty do fertygacji, azotan magnezu, azotan wapnia, saletra wapniowa i siarczan magnezu. Azotan wapnia oferowany jest jako Calcinit i Calciplus (bez metali ciężkich i substancji fitotoksycznych, dobra formulacja, wysoka czystość i doskonała rozpuszczalność. Wszystkie produkty w katalogu z symbolem 2.0 oznacza, że produkty zostały wyprodukowane  z biodegradowalnym chelatem IDHA. Technologia sprawia, że krople naniesione na rośliny lepiej pokrywają powierzchnię i lepiej się wchłaniają. Jak informował prelegent, w nawożeniu dolistnym dobrze sprawdzają się produkty schelatyzowane, co zabezpiecza przed uwstecznieniem cynku czy żelaza i poprawia ich przyswajalność (w porównaniu z siarczanami czy tlenkami).

Dolistne nawożenie warzyw sprawdza się szczególnie w dostarczaniu cynku, boru, manganu, aby zapobiegać niedoborom. Warto jednak dostarczać je racjonalnie = analizować glebę, sprawdzać jej odczyn (molibden lepiej przyswajalny w pH zasadowym), nawozić P, K, Mg, S i Ca oraz mikroelementowo i azotem. Warto pamiętać o wzajemnym oddziaływaniu pierwiastków względem siebie, np. wapń blokuje pobieranie i przyswajanie mikroelementów. Krystaliczne nawozy dolistne są niezbędne do uzupełnienia nawożenia doglebowego, szczególnie w warunkach stresowych. Są całkowicie rozpuszczalne w wodzie.

Rozsada wpływa na wyrównanie zbioru

Daniel Babij, dyrektor ds. sprzedaży rozsad warzyw w firmie Grupa Mularski, zwrócił uwagę na wpływ profesjonalnie przygotowanej rozsady na wyrównanie zbioru. Firma rozwija się z roku na rok i zwiększa wielkość produkcji rozsady warzyw. W 2015 r. wyprodukowała 40 mln sadzonek, w 2016 r. – 87 mln sztuk, natomiast w 2017 r. już 150 mln sztuk. Przedstawiciel prognozuje, że produkcja rozsady w bieżącym sezonie w Grupie Mularski osiągnie nawet 200 mln sztuk sadzonek warzyw i ziół. Jednym z elementów gwarantujących wysoką jakość rozsady jest taca na nogach (przy zestawianiu jedna na drugą pozostaje wolne miejsce na roślinę do 12 cm wysokości) dostarczana na paletach. Nie ma problemu z przerostem korzeni przez komórki w tacy, co usprawnia sadzenie sadzarką. Szybkie tempo wysiewu nasion sprawia, że rozsada jest wyrównana dla zamówionej dużej partii towaru (nie ma różnicy we wzroście). Jak informował prelegent, po wysiewie paletki z nasionami trafiają do kiełkownika, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza. Po skiełkowaniu tace trafiają do szklarni (na 45 dni w przypadku brokułu przygotowanego na dostawę od marca do kwietnia), a potem – do hartownika (na 10 dni).

W firmie Grupa Mularski wszystkie czynności są monitorowane i mogą być udostępnione odbiorcom rozsady dzięki kodom QR, pod którymi są zapisane wszystkie informacje na temat danej partii sadzonek. Kod QR jest umieszczony na tacy pod standardową etykietą informacyjną. Informacje można sczytać za pomocą skanera kodu – aplikacji na smartfon. W ofercie firmy są rozsady warzyw i ziół w tacach 240 i 150 oczek. Firma spełnia wytyczne określone w GlobalGAP.

Lokalny dystrybutor

Flortom, partner spotkania, na rynku działa od 15 lat. Ma swoje punkty sprzedaży w Bydgoszczy i Grudziądzu, i zajmuje się dystrybucją nasion firm zagranicznych, w tym należących do grupy Limagrain: HM Clause i Hazera. Dodatkowo hurtownia oferuje nawozy posypowe, dolistne, wełnę mineralną, maty kokosowe, a także duży asortyment folii.

Wykład ekspercki

O możliwościach zatrudnienia pracowników z innych krajów do pracy w Polsce mówiła Wiktoria Ilienko z firmy UpperJob. Firma wspomaga wiele sektorów w znajdowaniu pracowników, a także pomaga w kompletowaniu niezbędnych dokumentów. W przypadku Ukrainy z roku na rok rośnie bezrobocie, zatem dla wielu mieszkańców tego kraju jedyną możliwością jest wyjazd w celu zarobkowania zagranicą. Najbliższym krajem gdzie poszukują zatrudnienia jest Polska. Wielu z nich uważa, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest bardzo dobra, poszukują pracy m.in. w hotelarstwie, budownictwie, ale także w rolnictwie. Większość ankietowanych oczekuje wynagrodzenia na poziomie 3 tys. złotych, a co piąty – ponad 5 tys. złotych.

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Dorota Łabanowska-Bury
Dorota Łabanowska-Bury
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie w specjalizacji Ochrona Roślin. Bezpośrednio po studiach rozpoczęła pracę w brytyjskich konsorcjum biorącym udział w projekcie UE, a skupiającym się na poszukiwaniu ekologicznych metod ochrony warzyw przed szkodnikami z wykorzystaniem owadów pożytecznych. Był to również wkład w pracę doktorską, którą obroniła w 2008 r. Przez blisko 3 lata pracowała na stanowisku asystenta, później adiunkta w Zakładzie Ochrony Roślin Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach. Podczas studiów odbyła szereg zagranicznych praktyk studenckich, brała udział w wielu krajowych i zagranicznych konferencjach i seminariach naukowych. Od maja 2011 r. pracuje na stanowisku redaktora w „Haśle Ogrodniczym”, „Magazynie Praktycznego Sadownictwa SAD”, a od stycznia 2014 r. prowadzi także miesięcznik „Truskawka, Malina, Jagody”.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl