yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCenowe szaleństwo, czyli ceny produktów w kwietniu

Cenowe szaleństwo, czyli ceny produktów w kwietniu

Cenowe szaleństwo z miesiąca na miesiąc przybiera na sile. Odwiedzając markety widzimy coraz wyższe ceny. Najgorszy w tym wszystkim jest fakt, że taki stan rzeczy nie jest widoczny na rynkach hurtowych. Wręcz odwrotnie, wynagrodzenie dla rolników z biegiem czasu spada, a koszty produkcji są na wysokim poziomie i stale rosną.

Inflacja w Polsce jest nadzwyczaj wysoka, w kwietniu wyniosła aż 12,4%. Dane, które opublikował Główny Urząd Statystyczny zwalają z nóg. O ile wysokie ceny paliw i wysokie ceny energii były z nami obecne już od długiego czasu i nikogo już nie dziwią ceny powyżej 7 zł za litr paliwa, tak w przypadku cen żywności nie było to tak odczuwalne. Niemniej, sytuacja nabiera tempa i niestety zwykłe zakupy staną się, a właściwie już są, zmorą każdego z nas.

Jak każdy z nas dobrze wie, taki stan rzeczy to wciąż konsekwencje rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Ceny wszelkich produktów na półkach sklepowych dosłownie drożeją w oczach. Warzywa zdrożały zaledwie w ciągu miesiąca o 4,5%, a w skali roku o równe 12%. Pozostaje pytanie, jak to możliwe skoro producenci tych podwyżek nie doświadczają… Na rynkach hurtowych stawki, które otrzymuje rolnik z każdym dniem spadają przez zwiększającą się podaż. Tak więc i ceny, które widzi końcowy konsument powinny być niższe. Prawda?

W mediach pojawia się wiele informacji o tym, że cała ta sytuacja spowodowana jest tym, że koszty produkcji w rolnictwie rosną. Oczywiście to fakt, niemniej, tak jak już wspominaliśmy, producenci nie mają możliwości ustalać sobie cen, które by ich satysfakcjonowały i ustala je rynek. W ostatnim czasie, wraz z nadejściem pogodnych dni, podaż na rynku dość mocno się zwiększyła i już w kwietniu produkty od krajowych rolników można było kupić po znacznie niższych cenach. Podwyżki na półkach sklepowych nie są naszą winą, największą rolę odgrywają w tym marże pośredników, a co najważniejsze – marże marketów.

Pozostają oczywiście koszty takie jak chociażby transport, niemniej, czy ten aspekt jest w stanie uzasadnić wzrosty na poziomie kilkunastu procent w przypadku poszczególnych produktów rolnych? Niestety, prognozy ekspertów nie zwiastują polepszenia się sytuacji, a wręcz przeciwnie. Szkoda tylko, że wraz ze wzrostem cen żywności nie rośnie wynagrodzenie, które otrzymują polscy producenci, polscy warzywnicy…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Nie wspominając już o popularnym zabiegu, który polega na fałszowaniu kraju pochodzenia, przez co krajowi producenci mają problem ze sprzedażą swoich produktów. W takiej sytuacji podaż się zwiększa i ceny nie odzwierciedlają realnych kosztów produkcji. Tymczasem, na półki sklepowe trafiają zagraniczne produktu kupione po niższych cenach i są sprzedawane jako polskie z jeszcze większymi marżami.

Źródło: money.pl

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl