yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościDlaczego w Wielkiej Brytanii brakuje owoców i warzyw?

Dlaczego w Wielkiej Brytanii brakuje owoców i warzyw?

Od kilku dni światowe media obiegają zdjęcia pustych półek w dziale owocowo-warzywnym w brytyjskich sieciach handlowych. Każda taka sytuacja podnosi na Wyspach dyskusje o zasadności brexitu.

Brytyjscy rolnicy twierdzą, że winna jest przede wszystkim wysoka cena prowadzenia szklarni ogrzewanych gazem w Wielkiej Brytanii. Nie otrzymali oni wsparcia rządowego, więc wielu albo ograniczyło produkcję, albo opóźniło sadzenie owoców i warzyw sałatkowych. Sieci handlowe w tej sytuacji były zmuszone na import produktów z zagranicy – Hiszpanii, Maroko. Tymczasem, niekorzystne warunki atmosferyczne w tych krajach drastycznie wpłynęły na dostępność i ceny warzyw na brytyjskim rynku.

Jak informuje jeden z głównych importerów niestabilne warunki spowodowały, że ceny hurtowe świeżych linii produktów wzrosły aż o 300 procent. Producenci w Hiszpanii i innych częściach kontynentu podobno wysyłają produkty do europejskich supermarketów zamiast do Wielkiej Brytanii, ponieważ są skłonni płacić wyższe ceny.

Niektórzy krytycy jako problem wskazywali na biurokrację w imporcie z UE po Brexicie.

Tymczasem w piątek w mediach pojawiła się informacja, że Belgia gotowa pomóc brytyjskim sieciom handlowym wypełnić puste półki, ponieważ nadal brakuje pomidorów, ogórków i szeregu innych produktów. Taką wiadomość przekazała belgijska spółdzielnia BelOrta. “Mamy nadzieję, że w nadchodzących tygodniach – wraz ze wzrostem ilości naszych pomidorów, bakłażanów itd. – będziemy mogli pomóc rozwiązać ten problem” – powiedział dyrektor generalny BelOrta, Phillippe Appeltans 3 marca w programie Farming Today w BBC Radio 4. Zwrócił uwagę, że w samych pomidorach BelOrta produkuje półtora raza więcej niż całkowity wolumen w Wielkiej Brytanii.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Jednak Appeltans podkreślili, że będzie to możliwe tylko wtedy, gdy brytyjscy detaliści będą gotowi zapłacić uczciwą cenę. „Mamy inflację, a inflacja oznacza, że nasze koszty produkcji i logistyki są znacznie wyższe” – powiedział. Spółdzielnia BelOrta prowadzi aukcje i stosuje „typowe rynkowe podejście” do sprzedaży swoich produktów. W związku z tym tylko 30 procent jej produktów (z wyłączeniem jabłek i gruszek) jest sprzedawanych na podstawie stałych umów. Pozostały wolumen jest sprzedawany po cenach tygodniowych lub dziennych.

Ceny w supermarketach różnią się również znacznie między Wielką Brytanią a Belgią. Według BBC Sainsbury’s i Tesco sprzedają pomidory sałatkowe za 1,75 GBP/kg, podczas gdy belgijski detalista Delhaize sprzedaje obecnie swoje standardowe pomidory za około 4,66 GBP/kg.
 

 

 

 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl