yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościEuropejski rynek pomidorów. Ceny kierują się w górę, niemniej…

Europejski rynek pomidorów. Ceny kierują się w górę, niemniej…

Ostatnie miesiące okazały się dość trudne dla producentów pomidorów w Europie. Oferowane stawki oscylowały bowiem blisko średniej z ostatnich pięciu lat, co przy aktualnych kosztach wiązało się z niską opłacalnością. Sytuacja w październiku nieco się zmieniła… Jednak czy to wystarczy, by utrzymać produkcję na niezmiennym poziomie?

Zacznijmy od ogólnego spojrzenia na Unię Europejską pod kątem pomidorów. Średnia z ostatnich pięciu lat wskazuje, że producenci uzyskiwali w październiku 1,36 euro/kg. W aktualnym roku stawki przedstawiają się natomiast na poziomie 1,69 euro/kg, czyli o 24% więcej aniżeli we wspomnianym uprzednio okresie. Warto również zaznaczyć, że zwykle ceny zwiększały się na przełomie września i października o 12%, natomiast w bieżącym sezonie wzrosły o 18%. Różnica w porównaniu z rokiem 2021 jest jednak niewielka… Wynagrodzenie w tym okresie wynosiło bowiem 1,54 euro/kg.

Hiszpania

Skupmy się na poszczególnych przypadkach… Hiszpańscy producenci uzyskiwali w październiku ceny rzędu 1,50 euro/kg. W ostatnich pięciu latach kwota ta oscylowała na poziomie 1,25 euro/kg. Oznacza to, że aktualnie uzyskują o 20% więcej. Wzrost widzimy również porównując zmiany względem września. W latach 2017-2021 stawki zwiększały się w tym okresie średnio o 8%, natomiast w 2022 roku wzrosły o 14%. Idąc dalej, wynagrodzenie w poprzednim sezonie wynosiło 1,25 euro/kg.

Francja

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Najwyższe stawki możemy zaobserwować we Francji. Aktualnie oscylują na poziomie 2,26 euro/kg, czyli o 32% więcej aniżeli w ostatnich pięciu latach, kiedy producenci byli w stanie uzyskać średnio 1,72 euro/kg. Przełom września i października zazwyczaj wiązał się w tamtejszych regionach ze spadkiem. W tym zakresie nic się nie zmieniło, niemniej, ceny spadły o 3 a nie o 8%. Warto zaznaczyć, że w poprzednim sezonie stawki przedstawiały się w granicach 1,94 euro/kg.

Włochy

Idąc dalej… We Włoszech wynagrodzenie za pomidory w październiku wyniosło 1,99 euro/kg, gdzie w ostatnich pięciu latach oscylowało na poziomie 1,60 euro/kg. Wzrost wynosi więc 24%. W latach 2017-2021 ceny w owym miesiącu, porównując do poprzedniego, zwiększały się o 19%. Rok 2022 jest pod tym względem nieco korzystniejszy, gdyż stawki okazały się wyższe o 34%.

Holandia

Najwyższy wzrost osiągnęli natomiast Holendrzy. W październiku ceny kształtowały się na poziomie 1,52 euro/kg. Uwzględniając średnią z ostatnich lat (1,12 euro/kg), możemy wyliczyć, że jest to cena wyższa o 36%. Przełom września i października wiązał się zazwyczaj ze wzrostem o 28%. W roku bieżącym okres ten przyniósł stawki większe o 54%. Względem 2021 roku różnica w cenach nie jest jednak aż tak wysoka, gdyż stawki oscylowały wtedy w granicach 1,24 euro/kg.

Podsumowanie

We wszystkich z wymienionych krajów ceny pomidorów w październiku były wyższe aniżeli w pięciu ostatnich latach. Wzrost wynosi jednak 20-36%. Porównując dane tylko z poprzednim sezonem jest on niestety jeszcze niższy… Warto nadmienić, że koszty produkcji w aktualnym roku są zdecydowanie wyższe. Ceny wszelkich surowców, które są niezastąpione przy produkcji, wzrosły kilkukrotnie. Czy więc przedstawione statystyki świadczą o opłacalności produkcji? Odpowiedź niestety nasuwa się sama…

Źródło: agriculture.ec.europa.eu

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl