yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościTrudny okres w handlu ziemniakami – rynek hurtowy Bronisze

Trudny okres w handlu ziemniakami – rynek hurtowy Bronisze

Ceny krajowego ziemniaka z biegiem czasu niestety nie ulegają znaczącym zmianom. W dużej części pozostają zależne od oferowanej przez producentów jakości. Ile kosztuje produkt na ten moment?

Tak jak wspominaliśmy, ceny ziemniaka zdają się stać w miejscu. Podobnie jak dwa tygodnie temu, stawki zależą od oferowanej jakości. Tutaj niestety sprawy nie przedstawiają się zbyt ciekawie, gdyż ta spada wraz z wydłużaniem się okresu przechowywania. Co więcej, należy pamiętać, że wysoka ilość produktu na rynku również wpływa na stawki. Aktualnie możemy spotkać się z cenami w przedziale od 8 do 16 zł za 15 kilogramowy worek.

Co warto wspomnieć – na ten moment importowana konkurencja wciąż nie występuje na rynku. Sytuacja na świecie w dużym stopniu uniemożliwia sprowadzenie zamienników. Wysokie koszty transportu czy aktualne kursy walut wymusiłyby stawki, które byłyby zdecydowanie wyższe od tych, za które sprzedawany jest polski ziemniak.

Brak konkurencji to oczywiście pozytywny aspekt. Niemniej, podaż krajowego produktu jest bardzo wysoka. To tylko utwierdza nas w przekonaniu, że lepiej będzie, jeśli zagraniczne zamienniki nie pojawią się na krajowym rynku, oferując konkurencyjne ceny. Mogłoby to oznaczać jeszcze większe straty i niemałe zamieszanie. W tym wszystkim żałujemy tylko, że pomimo braku „rywala” na rynku, wynagrodzenie dla polskich producentów wydaje się być dalekie od oczekiwań…

Na pochwałę zasługuje natomiast podejście coraz to większej ilości rolników. Kiedyś produkcja opierała się na jednej odmianie. Najczęściej była to Irga. Aktualnie, na rynku możemy spotkać różnorodność odmian. Dlaczego o tym wspominamy? Bowiem gusta kulinarne konsumentów są obecnie bardzo zróżnicowane, co z kolei wymusza na warzywniakach i marketach, pozyskiwanie różnorodnych odmian produktu. Istotne jest więc, aby to polscy producenci byli uznawani za tych, którzy potrafią sprostać oczekiwaniom klientów. Przysłuży się to każdemu, prawda?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl