yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościGruzińskie ziemniaki tracą na wartości

Gruzińskie ziemniaki tracą na wartości

Wojna na Ukrainie zbiera żniwo w wielu krajach. Wspominaliśmy ostatnio o spadkach cen warzyw w Turcji. Teraz przyszedł czas na Gruzję, a konkretniej – tamtejsze ziemniaki. Jak prezentują się ceny?

Dziś informacja w formie ciekawostki. Utrata wartości rosyjskiego rubla spowodowała, że eksport ziemniaków z Gruzji stał się nieopłacalny. Ponadto, gruzińska waluta również zaliczyła spadki na poziomie około 11 proc. Brak możliwości dostaw na wcześniejsze rynki zbytu powoduje nadpodaż na krajowym rynku. Wszystko to skutkuje niczym innym jak niższymi cenami na rynkach.

Jeszcze na początku lutego 2022 r. ceny ziemniaków były na najwyższym poziomie w historii. Rolnicy przewidywali dalszy wzrost, który co prawda nastąpił, ale na bardzo krótką chwilę – aż do momentu wszczęcia konfliktu na Ukrainie.

Aktualnie, ceny zeszłorocznych ziemniaków na rynkach hurtowych w Gruzji kształtują się na poziomie 0,36 USD (1,52 zł) za kilogram, gdzie w połowie lutego cena osiągała 0,43 USD (1,82 zł). Podaż pozostaje wysoka – w magazynach są znaczne ilości zeszłorocznych warzyw, jednak popyt nie jest wystarczający.

Producenci z Gruzji obawiają się, że ceny wciąż będą spadać. Niestety, obserwując wydarzenia w Turcji, nawet odrobinę się nie mylą. Sytuacja jest o tyle drastyczna, że wymienione kraje chcąc uniknąć start, zaczną szukać innych rynków zbytu. A sami dobrze wiemy co dla rolnika oznacza konkurencja…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: east-fruit.com

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl