yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościHiszpania: podaż sałaty będzie ograniczona w styczniu 2021

Hiszpania: podaż sałaty będzie ograniczona w styczniu 2021

Niska temperatura z ewentualnymi przymrozkami w Murcji powodują, że podaż warzyw, takich jak sałata i innych warzyw liściastych, jest ograniczona, a ich ceny wzrosły.

Jak komentuje Ginés Navarro, z działu sprzedaży firmy Agridemur z Murcji, specjalizującej się w świeżo krojonej sałacie: „Zaczęliśmy ten rok od niższych temperatur niż w Finlandii. Nocą temperatura jest tak niska, że ziemia zamarza, uniemożliwiając pracę, więc mamy bardzo mało czasu na zbiór. W zeszłym tygodniu padał deszcz przez około pięć dni z rzędu, co uniemożliwiało prace żniwne w polu i powodowało kilkudniowe opóźnienia w realizacji zamówień. Do tego należy dodać problemy z transportem spowodowane opadami śniegu zarówno podczas przejazdu przez Katalonię, jak i w centralnej Hiszpanii. Niektóre przesyłki trwały dwa razy dłużej niż zwykle, ponieważ nasze ciężarówki były zatrzymane.

Choć trzy tygodnie temu występowała nadwyżka w produkcji warzyw liściastych, to obecnie występuje raczej niedobór podaży. „W nadchodzących dniach nadal będą występować nocne przymrozki, a temperatury w ciągu dnia nie są zbyt łagodne, więc przewiduję, że podaż sałaty i innych warzyw liściastych będzie ograniczona w styczniu – mówi Ginés Navarro.

Sprzedaż świeżej sałaty krojonej spadła o 40% w kanale horeca

Sprzedaż świeżo krojonej sałaty spadła o 40 procent w kanale Horeca. Agridemur produkuje głównie torebki ze świeżo krojoną sałatą, mieszanki warzyw liściastych i inne produkty świeżo cięte, które są przeznaczone głównie dla kanału Horeca. „Mamy poważne trudności od początku pandemii. Zamknięcie branży hotelarskiej i terenów usługowych, a także innych przestrzeni publicznych udostępnianych przez kanał gastronomiczny, bardzo nam zaszkodziło.”

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 Od początku pandemii mamy poważne trudności. Wiele szkód wyrządziło nam zamknięcie sektora hotelarskiego i usługowego, a także innych przestrzeni publicznych udostępnianych przez kanał gastronomiczny ”. „Podczas gdy w pierwszej fali, wiosną i latem ubiegłego roku, kanały gastronomiczne i gastronomiczne były otwarte w dużej części Europy, to od listopada sytuacja uległa całkowitej zmianie, druga fala była znacznie gorsza niż pierwsza. Od tego czasu restauracje i hotele zostały zamknięte również we Francji, Niemczech, Belgii, Holandii, Skandynawii itp. Nasza sprzedaż w tym najważniejszym dla nas kanale spadła o około 40%. W tym roku byliśmy konserwatywni, jeśli chodzi o inwestycje w nowe produkty. Skupiliśmy się na dostarczaniu tego, czego potrzebują nasi klienci – podsumowuje Ginés Navarro.

Źródło: FreshPlaza

 

 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl