• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościHiszpanie liczą straty po suszy… Według szacunków oscylują na poziomie 10 miliardów...

Hiszpanie liczą straty po suszy… Według szacunków oscylują na poziomie 10 miliardów euro

Susza, dotykająca całą Europę, zbiera niewyobrażalne żniwa. Niedobór wody, wraz z biegiem sezonu, okazywał się bowiem coraz bardziej dotkliwy. W wyniku tego utrzymanie upraw przy życiu stanowiło niemałe wyzwanie. Nawadnianie nie zawsze było bowiem możliwe, a nawet to nie dawało gwarancji…

Obecna susza bije rekordy w wielu krajach. W Hiszpanii jest to największy tego typu kataklizm od piętnastu lat. Przedłużające się zjawisko obejmuje aż 32,6% kraju. Wysokie temperatury oraz brak wody są katastrofalne w skutkach. Eksperci szacują bowiem straty w sektorze rolnym na poziomie blisko 10 mld euro…

Wagę sytuacji podkreślają prognozy na najbliższe lata. Wskazują one, że zasoby wodne w Hiszpanii spadną o 25-40%. Taki stan rzeczy wymaga z kolei podjęcia specjalnych działań ukierunkowanych na oszczędność wody. W planach hiszpańskiego rządu jest skupienie się na cyfryzacji sektora wodnego, co przyczyni się do umocnienia całego systemu. Niemniej, surowiec będzie kosztował więcej, by obywatele byli świadomi jego wartości.

Panujące w Hiszpanii warunki podzieliły społeczeństwo na dwie grupy. Zdaniem pierwszej z nich, nawadnianie upraw w obecnych warunkach jest „samobójcze”. Owa grupa zwraca uwagę na potrzebę innego modelu produkcji, który skupi się na uprawach nawadnianych deszczowo. Pozostali stają natomiast w obronie swojego sektora i jasno zaznaczają, że żadne miejsce w Hiszpanii, mimo wprowadzonych ograniczeń zużycia wody, nie cierpi przez wykorzystanie jej do podlewania upraw. Priorytetem są bowiem dostawy miejskie.

Hiszpańskie Ministerstwo Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności także zwraca uwagę na strategiczne znaczenie sektora rolniczego, gdyż kraj ten pozostaje czołowym eksporterem owoców i warzyw w UE oraz jednym z największych eksporterów na świecie. Utrzymanie upraw w należytym ładzie wymaga jednak nawadniania. Na ten moment Hiszpania posiada 3,8 mln hektarów, które są nawadniane, co stanowi 18% użytków rolnych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Z tego względu istnieje potrzeba zapewnienia zrównoważonego rozwoju rolnictwa, który przyczyni się do rozwoju gospodarczego i społecznego. Brak wody oraz wysokie temperatury wywołały bowiem szkody, które są oceniane przez różne organizacje rolników na 8-10 mln euro. W celu ich zniwelowania Hiszpanie upatrują szans w niekonwencjonalnych źródłach wody, modernizacji systemów nawadniania oraz planowania hydrologicznego.

Źródło: agroberichtenbuitenland.nl


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl