yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościInflacja ponownie spada… Czy jednak taki stan rzeczy się utrzyma?

Inflacja ponownie spada… Czy jednak taki stan rzeczy się utrzyma?

Comiesięcznie publikowane przez Główny Urząd Statystyczny informacje na temat inflacji wskazują, że ta spada już drugi miesiąc z rzędu. Spadki niestety nie są znaczące, natomiast powrót do wyższych stawek VAT rodzi pewne pytania… Jak długo inflacja na nieco niższym poziomie zdoła się utrzymać?

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego wzrosły o 16,6%, natomiast w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2%. W ramach porównania, listopad wiązał się z inflacją na poziomie 17,9%, co oznacza spadek o 1,3%. Nie jest to niestety znacząca różnica.

Skupmy się na poszczególnych sektorach rynku… Żywność i napoje bezalkoholowe okazały się w grudniu, porównując z poprzednim miesiącem, droższe o 1,4%, natomiast w ujęciu rocznym o 21,5%. Nieco inną sytuację możemy zaobserwować na rynku energii. Względem listopada stawki spadły tutaj o 3,3%. Nie zmienia to jednak faktu, że od grudnia 2021 roku odnotowały wzrost rzędu 31,2%. Najmniejszy przyrost nastąpił z kolei w przypadku paliw. Według GUS ceny spadły o 1,6% względem poprzedniego miesiąca. Porównując natomiast dane a analogicznym miesiącem roku ubiegłego zwiększyły się o 13,5%.

Warto jednak pamiętać, że od 1 stycznia powróciły wyższe stawki VAT. Tylko w przypadku żywności zostały one utrzymane na nieco niższym poziomie. Niewykluczone jest więc, że w nadchodzących miesiącach inflacja ponownie zacznie wzrastać. Tyczy się to w szczególności produktów, których produkcja uzależniona jest od surowców takich jak chociażby gaz. Bez wątpienia swoje odzwierciedlenie znajdą również wyższe stawki VAT na paliwa czy energię.

A to wciąż nie wszystko… Co prawda GUS informuje o spadkach, jednak już nie od dziś słyszymy przesłanki od wielu ekspertów, którzy sugerują nieco inny obraz rzeczywistości. Ich zdaniem dane podawane przez urząd są zaniżone, natomiast inflacja kształtuje się na zdecydowanie wyższym poziomie. Takowych wyliczeń nie brakuje. Pozostaje się zastanawiać co przyniosą kolejne miesiące…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Jak sądzicie… Inflacja wzrośnie na wzgląd powrotu wyższych stawek VAT?

Źródło: GUS

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl