• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościJak radzą sobie pomidory na europejskich rynkach?

Jak radzą sobie pomidory na europejskich rynkach?

Ceny pomidorów na europejskich rynkach wydają się być stabilne. Co prawda, w niektórych przypadkach marzec przyniósł spadki, niemniej, ceny wciąż pozostają wyższe niż w latach poprzednich. Jak przedstawia się sytuacja w liczbach? Czego można się spodziewać?

Zacznijmy od kraju, który odnotował w marcu najwyższe spadki. Jest nim Holandia. W lutym ceny kształtowały się na poziomie 3,24 euro (15 zł) za kilogram. Po wspomnianej obniżce stawki spadły do 2,84 euro (13,20 zł). Niemniej, rynek obawia się, że to nie koniec i prawdziwy spadek ujrzymy dopiero po Wielkanocy. Tymczasem, ceny pozostają znacznie wyższe w porównaniu do lat poprzednich i to zapewne, biorąc pod uwagę aktualne warunki, nie ulegnie zmianie. Co więcej, spadki z lutego na marzec są mniejsze o 4% – w ciągu ostatnich 5 lat wynosiły średnio -22%, aktualnie jest to -18%.

W przypadku Włoch spadek był delikatnie większy porównując do 5 ostatnich lat w tym kraju i wyniósł -9%, o 1% więcej niż zazwyczaj. Ceny kształtują się na poziomie 2,02 euro (9,39 zł) za kilogram i są poniżej średniej w całej Unii, która nieznacznie wzrosła do poziomu 2,15 euro (9,99 zł). Przypomnijmy, że w lutym ceny we Włoszech osiągały 2,20 euro (10,23 zł).

Podobną sytuację, jeśli chodzi o średnią cen w UE, widzimy w Hiszpanii. Tamtejsze pomidory również są poniżej wspomnianego poziomu i kształtują się w granicach 1,84 euro (8,55 zł). Zwykle mogliśmy zaobserwować delikatny przyrost na przełomie lutego i marca, jednak aktualnie stawki pozostały na praktycznie niezmiennym poziomie.

Z powyższego grona znaczącą przewagą w cenach może pochwalić się Francja. Rozpoczęta w marcu sprzedaż skutkuje cenami rzędu aż 3,83 euro (17,80 zł) za kilogram. Porównując do średniej z ostatnich 5 lat – 2,76 euro (12,83 zł), widzimy różnicę na poziomie 1,07 euro (4,97 zł).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Niepokojącym wydaje się jednak fakt, że wielu producentów zdecydowało się na przesunięcie planowanych upraw w czasie ze względu na wysokie koszty energii. Może to skutkować znacznym zwiększeniem podaży w nadchodzącym okresie, a tym samym – spadkiem cen. Niemniej, nie ma się tym co sugerować. W obliczu wojny a także utrudnień za nią idących, nie możemy być pewni niczego. Sytuacja może potoczyć się różnie, miejmy nadzieję, że z korzyścią dla producentów.

Źródło: agf.nl / ec.europa.eu


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl