Jak zmieniły się ceny ŚOR na przestrzeni ostatnich miesięcy?

Nawozy i środki ochrony roślin to niewątpliwie znacząca składowa kosztów produkcji. Wysoki poziom inflacji nie wpływa korzystnie na sytuację rolników. Same nawozy zdrożały o kilkaset procent i ciężko mówić tutaj o akceptowalnym poziomie cen. Jak to wygląda w przypadku ŚOR?

Porównując dane opublikowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego z grudnia 2021 roku i marca 2022 roku możemy zauważyć pewne zmiany. W zależności od województwa ceny w przypadku poszczególnych środków znacząco się różnią – nawet o kilkadziesiąt złotych. W ramach przykładu za preparat Stomp Aqua 455 CS (1 l) w województwie mazowieckim zapłacimy 49,80 zł, natomiast w dolnośląskim będzie to aż 93,67 zł. Różnica pomiędzy stawkami jest oczywiście zależna w dużej mierze od konkurencji wśród dystrybutorów.

Poniższe zestawienie dotyczy popularnych środków często wykorzystywanych przy produkcji z trzech różnych grup – herbicydów, fungicydów i insektycydów. W niektórych przypadkach widzimy nieznaczne spadki, natomiast w innych dość odczuwalne przyrosty cen.

Dla porównania przedstawiamy stawki z trzech województw. Pochodzą one z ostatniego kwartału 2021 roku, a także z pierwszego kwartału 2022 roku. Jak więc przedstawiają się ceny poszczególnych środków ochrony roślin?

Porównanie cen środków ochrony roślin

Źródło: Centrum Doradztwa Rolniczego

Related Posts

  1. Diagnosta opryskiwaczy zatrzymany przez policję w Łodzi

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności