W tym roku dominuje ciepła pogoda, słońce mocno nagrzewa glebę, w związku z tym w wielu przypadkach plantatorzy borykają się z problemem więdnięcia roślin spowodowanym fuzaryjnym więdnięciem fasoli, której sprawcą jest Fusarium oxysporum.
Optymalna temperatura rozwoju sprawcy waha się w granicach 25–28°C. Patogen może infekować rośliny przez nienaruszoną tkankę korzenia. Po penetracji, strzępki przerastają do wnętrza komórek i wiązek. Źródłem pierwotnej infekcji są nasiona oraz zakażona gleba. W późniejszej fazie wzrostu grzyb infekuje system korzeniowy. Często rośliny charakteryzują się żółknięciem dolnych liści, gdyż system korzeniowy jest niecałkowicie porażony. Wiązki przewodzące na skutek porażenia nie w pełni pobierają wodę ze składnikami pokarmowymi. Nie należy uprawiać fasoli na glebach kwaśnych i zlewnych. Powinno się przestrzegać kilkuletniego zmianowania w uprawie fasoli na tym samym polu, wprowadzając do płodozmianu rośliny zbożowe. Należy wysiewać nasiona zdrowe, zaprawione.
Kolejną chorobą jest bakterioza obwódkowa fasoli. Głównym źródłem pierwotnej infekcji są zakażone nasiona. Drugim ważnym źródłem infekcji są bakterie zimujące jako saprobionty na resztkach chorych roślin na polu. Optymalne warunki rozwoju choroby to ciepła i wilgotna pogoda, przy temperaturze 18–21°C. Na roślinach w dalszym stadium rozwojowym liście wyglądają jakby były zawirusowane z uwagi na rodzaj mozaiki. Po pewnym czasie jednak pojawiają się plamy otoczone żółtą obwódką. Plamy występują również na strąkach, które w odróżnieniu od tych pojawiających się na liściach są okrągłe, czerwonobrązowe, otoczone ostro zarysowującą się wodnistą obwódką. Uprawa odmian fasoli tolerancyjnych lub odpornych na bakteriozy jest jedną z metod zwalczania choroby. Chemiczna ochrona polega na opryskiwaniu roślin po wschodach i powtórzeniu zabiegu po 10–14 dniach. Na fasoli bywa też szara pleśń i zgnilizna twardzikowa. Obie te choroby są łatwe do rozpoznania.
dr inż. Jan Sobolewski, Skierniewice
————————————————————————————————-
Już teraz możesz zaprenumerować czasopismo Warzywa. Zamów prenumeratę poprzez stronę www.plantpress.pl lub dzwoniąc pod numer: 600 489 547.