• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościKalafiory w Kucharach

Kalafiory w Kucharach

Na polach Agnieszki i Artura Matuszaków 16 września firma Enza Zaden, przy współudziale Hurtowni Rolno-Ogrodniczej Chojnacki, Intermag oraz Grupy Producentów Rozsad Krasoń, zorganizowała pokaz odmian kalafiorów.

Na polu w Kucharach pokazano trzy odmiany kalafiora: Bielic F1, Crossway F1 oraz nowość pod numerem E40W.706 F1.

Artur Matuszak, właściciel pola informował, że rozsada była sadzona w rozstawie 50 x 50 cm (sadzarką karuzelową Ferrari), dzięki takiemu zagęszczeniu uzyskano kompaktowe róże, odpowiednie na rynek warzyw świeżych. Odmiany te sadzone w mniejszym zagęszczeniu tworzą duże róże, które mogą stanowić wysokiej jakości surowice dla przetwórstwa. Mieszaniec Bielic F1 ma 75 dni wegetacji latem, a jesienią dłuższy – 85–90 dni. Polecany jest na zbiór od lipca do końca listopada. Crossway F1 – to odmiana o 75-dniowym okresie wegetacji w uprawie latem, natomiast przy późniejszym sadzeniu roślin na zbiór jesienią – wydłuża się do ok. 85 dni. Róże mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów mają sporą masę. Roślina charakteryzuje się wzniesionymi liśćmi, szczelnie okrywającymi różę, ale do niej nie przylegają, co jest zaletą, ponieważ takie przylegające liście mogą w niektórych warunkach zagniwać. Odmiana ta jest polecana do zbioru do końca października. Artur Matuszak podkreślił, że odmiany te cechuje wysoka zdrowotność. Ponadto cenne jest silne ulistnienie, które chroni róże przed otarciami w trakcie transportu. Nowość zaprezentowana w Kucharach E40W.706 F1 – ma 75-dniowy okres wegetacji na zbiór latem, i nieco dłuższym do 85 dni – na zbiór jesienią. Nie ma pewności czy w przyszłym roku będzie już w sprzedaży komercyjnej, ale na pewno będzie dostępna na próby dla plantatorów. Jak przekazywał plantator odmiana ta jest godna polecenia, ze względu na wysoką jakość róż, dobrze chronionych przez liście. Łukasz Bogaczyk reprezentujący firmę Enza Zaden podkreślił, że odmiany te rosły w bardzo trudnych warunkach pogodowych, w czasie panującej suszy i upałów, a mimo to uzyskano wysokiej jakości plon. Uprawa była nawadniania, nawet dwa razy w tygodniu deszczownią szpulową.

Reprezentanci firmy Intermag informowali o programie dolistnego dokarmiania kalafiorów. Zwrócili uwagę m.in. na dokarmianie roślin mikroskładnikami np. nawozem Bormax, a także na wspomaganie wzrostu roślin za pomocą biostymulatorów Tytanit oraz Optysil. Ponadto z oferty tej firmy właściciel pola zastosował biopreparaty – np. mikrobiologiczny stymulator plonu Bactim Vigor. Efekty jego działania w postaci większego wigoru roślin można było zobaczyć jeszcze na polu.

Zalecenia nawozowe firmy Intermag

Damian Chojnacki – właściciel hurtowni rolno-ogrodniczej w Kościelnej Wsi – przedstawił ofertę nasion, nawozów oraz środków ochrony. Natomiast Arkadiusz Jakubiak reprezentujący Grupę Producentów Rozsad Krasoń mówił o ofercie rozsad warzyw gruntowych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Więcej na temat tego spotkania przeczytacie Państwo na łamach miesięcznika „Warzywa”.

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć:

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl