Nieco wyższe ceny ziemniaków na Broniszach. Jak kształtuje się sytuacja? [29.07.2022]

Polskie młode ziemniaki Arrow

Warunki pogodowe dość często oddziałują zarówno na same uprawy, jak i na zbiory warzyw. Deszczowe dni, uniemożliwiające rolnikom zbiór, wiążą się z mniejszą podażą na rynku, co w znaczącym stopniu wpływa na ceny. Nie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku ziemniaków. Czego możemy się spodziewać w sprzedaży hurtowej?

W ubiegły weekend w niektórych regionach Polski wystąpiły deszcze. Uniemożliwiły one wielu producentom ziemniaków zbiór, przez co w poniedziałek podaż na rynku była znacząco niższa. Mniejsza ilość warzywa momentalnie wpłynęła na ceny. Istotne było również stanowisko rolników, którzy zgodnie uznali, że nie będą zaniżać własnego wynagrodzenia i trzymali się wyższych stawek. Jak więc przedstawiają się ceny?

Na początku tygodnia, gdy podaż była niższa, producenci mogli oczekiwać 17,00-18,00 zł za 15 kilogramowy worek (1,13-1,20 zł/kg) w hurcie oraz 20,00 zł za worek (1,33 zł/kg) w sprzedaży detalicznej. Wraz z biegiem dni, sytuacja zaczęła niestety powracać do poprzedniego stanu rzeczy. Na ten moment, stawki oscylują w przedziale 14,00-16,00 zł za worek (0,93-1,06 zł/kg).

Wśród ofert producentów pojawiają się również jesienne odmiany. Dotychczas w dużej mierze rynek dominowała odmiana Irga, Lord, Arrow oraz Irys. Na ten moment do wymienionego grona dołączyła Catania.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności