yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościPrzedsezonowe szkolenie w Charsznicy

Przedsezonowe szkolenie w Charsznicy [22.01.2023 r.]

W ubiegłą niedzielę, 22 stycznia, odbyło się szkolenie dla producentów warzyw w Charsznicy. Organizatorem wydarzenia była firma Argenta Seeds, przy współudziale firm branżowych Grupy Mularski oraz Natural Crop. 

W uprawie kapusty zdecydowanie przodują producenci z gminy Charsznica. Wybór odpowiedniej odmiany jest jednym z czynników decydujących o sukcesie w produkcji tego gatunku. Kolejna kwestia to odpowiednie podejście do użyźniania gleby oraz odżywiania, stymulacji i uodporniania roślin. I wreszcie rozsada, która jest fundamentem w procesie produkcyjnym.

Podczas niedzielnego spotkania producenci warzyw mogli wysłuchać ciekawych wystąpień ekspertów z firm Argenta Seeds, Grupy Mularski, Natural Crop.

Adam Piotrowski z firmy Argenta Seeds* poinformował producentów na jakie odmiany kapusty i buraka ćwikłowego warto postawić w sezonie 2023. Wśród propozycji kapust głowiastych białych z przeznaczeniem na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych zarekomendowano Donatrix F1 (80 dni wegetacji). Rośliny o mocnym systemie korzeniowym doskonale radzą sobie w trudnych warunkach np. latem, podczas wysokiej temperatury i niedoboru wody. Główka kulista o masie ok. 2,5-3,5 kg. Kapusta o wysokiej zdrowotności i bardzo dobrym wigorze. Woskowy nalot na liściach utrudnia żerowanie wciornastków. Odmiana polecana do zbioru latem.

Adam Piotrowski z firmy Argenta Seeds.

Z nowych propozycji, które warto sprawdzić na swoich polach, jest kapusta będąca pod numerem hodowlanym KO1362 F1 (100-120 dni wegetacji). Duże okno zbiorcze powyżej 50 dni. Główki są kuliste, nie mają tendencji do “wyciągania w stożek”.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wśród propozycji kapust głowiastych czerwonych polecono odmiany Redfield F1 (nowość) i Redbowl F1. Pierwsza z propozycji to odmiana o okresie wegetacji ok. 140 dni. Roślina tworzy główkę o masie 2-3 kg. Mocne uwoskowienie liści utrudnia żerowanie wciornastków. Z kolei Redbowl F1 (100-120 dni) to ciekawa propozycja do szatkowania i przemysłu. Jak poinformował A. Piotrowski odmiana o dwóch typach zastosowań: – przy zagęszczeniu 55-60 tys.szt/ha tworzy główki stożkowe owalne (ok. 1,5 kg) do sprzedaży na świeży rynek. Z kolei sadząc rośliny w zagęszczeniu 27-30 tys. szt./ha roślina tworzy dużą główkę (powyżej 3,5 kg) i tutaj doskonale sprawdzi się potrzeby przetwórcze. Liście miękkie, główki łatwe do cięcia. Możliwość krótkiego przechowywania. 

Odmiany Redbowl F1 i Redfield F1 z asortymentu firmy Argenta Seeds.

Z oferty kapusty pekińskiej polecono odmianę Veraflex F1.

Podczas spotkania w Charsznicy omówiono asortyment buraka ćwikłowego. Ciekawą propozycją jest odmiana RB7256F1 (100 dni wegetacji) z przeznaczeniem na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych oraz do przemysłu. Rekomendowana obsada – 450 tys. szt./ha. Rośliny o kulistych i bardzo smacznych zgrubieniach (wysoki BRIX). Wysoka tolerancja na chwościka.

Katalog odmian Argenta Seeds 2023
  • Grzegorz Turzyniecki z Grupy Mularski omówił ofertę rozsad kapusty i selera korzeniowego na sezon 2023. Prelegent zwracał szczególną uwagę na higienę tac rozsadowych. Produkcja rozsady warzyw w Grupie Mularski jest realizowana w oparciu o innowacyjny program TraceOn. W przypadku rozsady kapusty warto rozważyć zakup zaprawionych roślin preparatem Verimark 200 SC. Grupa Mularski oferuje wysokoreaktywne, skuteczne nawozy dla rolników marki Czarna Kreda. Nawóz zawiera wapno najbardziej przyswajalne dla roślin.

Dopiero kończy się styczeń, a jednak wszyscy zastanawiamy się nad sezonem warzywniczym 2023. Wydaje się, że zima powoli odchodzi w zapomnienie. Dlatego jest to doskonały moment, aby podyskutować o nawożeniu posypowym, jego alternatywach i ogólnej sytuacji. Rafał Forc z firmy Natural Crop podczas spotkania z producentami mówił nawożeniu w uprawie warzyw kapustnych oraz o zabiegach dolistnych i doglebowych.

Na początku należy zdać sobie sprawę, że gleba to pierwszy i najważniejszy czynnik produkcji. Będące w niej korzenie odpowiadają za stan odżywienia uprawianych roślin. Ustalając program nawożenia powinniśmy barć pod uwagę takie czynniki jak: zasobność gleby w składniki pokarmowe, pH, zawartość węgla organicznego, potrzeby pokarmowe jabłoni, wielkość plonu, przebieg pogody w danym roku (susza, zalania, temperatura). Rzetelna ocena stanowiska powinna być standardem, gdyż bez nie da się zaplanować właściwego nawożenia. W nawożeniu warzyw warto zwrócić uwagę na Belfrutto Complex, organiczno-mineralny, granulowany nawóz z kompleksem składników pokarmowych, kwasami humusowymi i azotem organicznym pochodzenia białkowego. 

Katalog produktów NaturalCrop

Godnym uwagi produktem jest Ultra Humus, koncentrat kwasów humusowych, zawierający humian potasu w ilości 130 g/l. Produkt polecany zwłaszcza na glebach gliniastych, zwięzłych ze skłonnością do tworzenia się skorupy na powierzchni gleby.

Podczas niedzielnego spotkania omówiono także zalety wieloskładniowego nawozu Solactiv Evo bogatego m.in. w potas, krzem, węgiel organiczny, substancję organiczną. Z oferty biostymulatorów warto zwrócić uwagę na produkt o nazwie Natural Crop SL, który zwiększa efektywność zabiegów ochronnych, poprawia przyswajanie mikro-makroskładników, odżywia rośliny oraz wydłuża zwilżenie liścia.

Z produktów o wysokiej zawartości krzemu polecono Smart Sil WP, z kolei z nawozów o wysokiej zawartości potasu – K Maxx 56.

*Firma Argenta Seeds powstała po przekształceniu Uniseeds BV. Swoją działalność rozpoczęła w 2003 r. Początkowym kierunkiem działań były kraje Europy Północnej, obecnie jej działalność jest realizowana w całej Europie, basenie Morza Śródziemnego, Bliskim Wschodzi, a także w Ameryce. 

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl