yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościUnia Europejska zaostrza kontrole importu

Unia Europejska zaostrza kontrole importu

Opisywana dziś informacja to oczywiście jedynie światełko w tunelu, ale wszyscy chyba liczymy, że Unia Europejska zacznie iść w tą stronę…

Import produktów spoza Unii Europejskiej wzbudza wiele kontrowersji. Związane są one z surowo przestrzeganymi normami, które obowiązują kraje członkowskie. Niesprawiedliwym wydaje się fakt, że poza UE produkcja żywności jest o wiele mniej wymagająca, przez co konkurencyjność pod względem cen nie jest zachowana. To się jednak zmienia… Wprowadzono bowiem bardziej restrykcyjne kontrole importu z Kenii. O czym konkretnie mowa?

Unia Europejska, która pozostaje największym odbiorcą świeżych produktów pochodzących z Kenii, obniżyła poziom wykrywalności do minimum. W praktyce oznacza to, że stwierdzenie zarówno niskiego, jak i wysokiego zagrożenia podczas kontroli będzie traktowane w ten sam sposób. Nowelizacja przepisów wprowadza nowe wytyczne dotyczące eksportu papryki, pomidorów oraz wybranych owoców. Mowa o działaniach, które należy podjąć, aby eksportowane produkty były zgodne z wymogami fitosanitarnymi, które obowiązują w UE.

Obejmuje to etapy od produkcji do samej wysyłki produktów zagranicę. UE wymagać będzie szeregu informacji oraz działań, które muszą zostać podjęte przez producentów, eksporterów, władze krajowe a także służby kontrolne. Kenijscy rolnicy będą musieli przestrzegać bowiem okresu karencji przed zbiorem, a także wystrzegać się wszelkich praktyk, które mogłyby oznaczać niespełnienie wymogów panujących w UE. Wskazują jednak, że będzie to stanowić dla nich niemałe wyzwanie, na co wpływa obecność szerokiej gamy szkodników, chociażby w owocach.

Uwzględniając plany Unii Europejskiej dotyczące ograniczenia zużycia środków ochrony roślin, wyżej opisane działania zdają się mieć bardzo istotną rolę. Rygorystyczne normy obowiązujące kraje członkowskie wymagają bowiem od producentów dodatkowych nakładów w prowadzeniu upraw. W przypadku, w którym do UE napływałyby produkty, których owe normy nie dotyczą, lokalni producenci spotkaliby się z problemem w sprzedaży. Wynika to z tego, że mniej rygorystyczne zobowiązania pozwalają zminimalizować koszty produkcji. Tak więc, wprowadzenie lustrzanych przepisów wobec każdego wydaje się być sprawiedliwym rozwiązaniem. Pozostaje pytanie czy w przyszłości podobne normy obejmą pozostałe kraje…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: jnews.uk

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl