VAT na żywność z 5 proc. do zera

Fot. Pixabay

Jakich produktów dotyczy VAT 0 proc. na żywność? Wśród rolników spory niepokój w tym temacie…

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Dziś ten temat jest “na tapecie” na wszystkich kanałach telewizyjnych czy portalach społecznościowych. Jedną z głównych składowych tego założenia jest m.in. zerowy podatek VAT na żywność, ma to na celu zamortyzować koszty życia przy dynamicznie rosnących cenach.

Czytaj więcej: Druga tarcza antyinflacyjna – obniżki stawek VAT

👉 Zerową stawką objęte będą też owoce i warzywa, mąka

👉 Obniżony zostanie też VAT na napoje bezalkoholowe, w tym te słodzone, na które w ub.r. nakładano specjalny podatek

👉 To wszystko od lutego do lipca, a nie na stałe.

– Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów (…). To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego” – mówi Premier Matusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. 

Morawiecki wskazał, że obniżenie stawki VAT do zera powoduje, że od 1 lutego powinny spaść ceny.

Czy zerowa stawka na żywność obejmie wszystkie produkty?

Morawiecki stwierdził, że ogromna większość produktów żywnościowych objęta jest w tej chwili 5-procentową stawką VAT. – “Tylko jakieś bardziej wykwintne dania, owoce morza czy tego typu są na stawce wyższej 23 proc. Te produkty żywnościowe, które są na stawce 5 proc., wszystkie bez wyjątku, będą podlegały stawce zero procent.

Apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów o 5 proc.. To jest bardzo ważne, bo to nie jest dziś zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego, najniższa stawka VAT, która jest dopuszczalna w UE, my obniżamy ją do zera.

Wszyscy, którzy handlują tymi produktami, powinni uwzględnić to w cenie i ceny powinny być niższe na wszystkie te artykuły” – powiedział. Zaznaczył, że do sprawdzenia, czy ceny zostały obniżone uprawnione są m.in. inspekcja handlowa oraz UOKiK.

źródło: Gazetaprawna.pl, Businessinsider.pl, strefabiznesu.pl

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności