Nowa 4-rzędowa sadzarka kubełkowa PRIOS 440 od Grimme

Na sezon 2023 firma GRIMME oferuje pierwszą 4-rzędową, ciągnioną sadzarkę o szerokości transportowej poniżej 3 metrów, z homologacją typu UE. W sadzarce PRIOS 440 innowacjom poddano przede wszystkim układ zawieszenia oraz formowacz redlin, maszyna spełnia też wszystkie wymagania konieczne do pracy z systemami stosowanymi w rolnictwie precyzyjnym.

Możliwości kombinacji

Dyszel typu łabędzia szyja z ramą pośrednią i oddzielnym podnośnikiem umożliwiają współpracę sadzarki z każdym aktywnym narzędziem uprawowym (broną wirnikową, frezem uprawowym). Oddzielny podnośnik usprawnia wymianę narzędzia uprawowego. Kontrola zagłębienia agregatu uprawowego jest realizowana niezależnie od sadzarki, co przekłada się na precyzyjne zachowanie głębokości sadzenia.

Nowa koncepcja kontroli zagłębienia

Wysokość wylotów nawozu, bruzdowników, talerzy obsypujących i formowaczy podczas pracy jest sterowana oddzielnie. 4 koła kopiujące z przodu maszyny i 2 czujniki ultradźwiękowe przy narzędziu formującym rejestrują aktualną wysokość zapewniając optymalną kontrolę zagłębienia i równomierne wschody roślin.

Pełne przystosowanie do Section Control

Oszczędne stosowanie środków produkcyjnych jest możliwe dzięki sekwencyjnemu i niezależnemu odłączaniu w poszczególnych rzędach podsiewacza nawozu, aplikatora środków ochrony roślin i elementów sadzących przez Section Control (sekwencyjne przełączanie sekcji roboczych). Pozwala to w znacznym stopniu zmniejszyć depozycję środków nawozowych, szczególnie podczas tworzenia ścieżek technologicznych lub podczas sadzenia na klinach. Sproszkowaniu nawozu w zbiorniku zapobiega odłączenie w danych rzędach ślimaka dozującego i wałka mieszającego.

Innowacyjne narzędzie do formowania redlin

Do budowy redliny o gładkiej powierzchni można połączyć korpus obsypujący z tworzywa sztucznego (PE) z płytami wygładzającymi wierzchołek redliny. Do uzyskania gruzełkowatej powierzchni można zastosować kombinację z rolką koszową. Po raz pierwszy istnieje możliwość kombinacji płyt wygładzających wierzchołek redliny i rolek koszowych. Takie jedyne w swoim rodzaju, hybrydowe rozwiązanie pozwala zbudować redliny o stabilnych i gładkich skarpach oraz luźnym wierzchołku. Rozwiązanie to łączy korzyści blachy formującej i rolki koszowej. Do przebudowy i ustawienia hybrydowego formowacza nie jest konieczne użycie narzędzi, co pozwala w elastyczny sposób dostosować formowanie redlin do warunków glebowych i wymagań klienta. Do zwiększenia zdolności wchłaniania wody (infiltracji) i zapobieżenia erozji gleby można dodatkowo wyposażyć narzędzie formujące w system TerraProtect.

Szerokość transportowa poniżej 3 metrów

W wielu krajach Europy dla maszyn o szerokości transportowej powyżej 3 metrów, konieczne jest zdobycie specjalnego zezwolenia, aby maszyna mogła być transportowana po drogach publicznych.

Szerokość transportowa 4-rzędowych sadzarek z rozstawem rzędów 75 cm wynosi z reguły 3 – 3,30 m. Sadzarka PRIOS 440 z rozstawem rzędów 75 cm może być wyposażona opcjonalnie w dwie osie teleskopowe, co po raz pierwszy umożliwia zmniejszenie szerokości roboczej 3,30 m na szerokość transportową poniżej 3,00 m. Wystające narzędzia robocze, jak blachy prowadzące, zewnętrzne korpusy obsypujące i zęby spulchniające ślad są składane na równo z szerokością maszyny. Homologacja typu UE umożliwia ruch sadzarki PRIOS 440 w ruchu publicznym bez potrzeby uzyskania zezwolenia, co znacznie ułatwia użytkowanie maszyny poza zakładem lub w innych krajach.

Rodzinne przedsiębiorstwo GRIMME powstało w 1861 roku w Damme jako zakład kowalski i zatrudnia obecnie ponad 2850 pracowników na całym świecie. Od ponad 80 lat Fabryka Maszyn Rolniczych GRIMME produkuje najwyższej jakości maszyny rolnicze do ziemniaków, buraków i warzyw prowadząc działalność w ponad 120 krajach na całym świecie. Do grupy GRIMME należą przedsiębiorstwa ASA-LIFT w Danii, SPUDNIK w USA, INTERNORM i RICON w Niemczech, a także 12 międzynarodowych spółek dystrybucyjno-serwisowych.

Materiały prasowe Grimme

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności