yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
Komunikaty Warzywnicze 2020Kolejny sezon z tantnisiem!

Kolejny sezon z tantnisiem!

WARTO PRZECZYTAĆ

Od kilku lat tantniś krzyżowiaczek jest najgroźniejszym, spośród motyli, szkodnikiem warzyw kapustnych. Ogrodnicy mają wielki problem z jego likwidacją. Właściwie już otwartym tekstem mówią, zgodnie zresztą z obowiązującymi zasadami w ochronie roślin, że nie da się tego szkodnika całkowicie zwalczyć. Potrzebują jednak, aby ktoś wskazał – jak ograniczyć populację tego owada do wielkości niezagrażającej plonom – czyli poniżej progu szkodliwości. I oczywiście za rozsądną cenę!

I chyba ta „rozsądna cena” decyduje, że ogrodnicy, jeśli w ogóle przystępują do walki z tantnisiem, to w zdecydowanej większości sięgają po pyretroidy.
Dzieje się tak dlatego, że cena kapusty w skupie spada do 0,40 zł za kilogram. Z zasady w skrzynce powinno się zmieścić 6 główek, ale w tym sezonie mieszczą się zaledwie 3. Ubiegły rok był fantastyczny dla producentów kapusty, dlatego w tym powierzchnia nasadzeń znacznie wzrosła. Niestety, pogoda diametralnie różni się od zeszłorocznej, kapusta teraz rośnie „jak oszalała”, podaż przewyższa popyt, cena jest niezadowalająca, dlatego każdy czeka – a nóż coś drgnie i zostawia kapustę w polu. Producenci-wieloletni obserwatorzy rynku wiedzą jednak, że próżne oczekiwania. Według nich z ceną nic się w najbliższych dniach nie zmieni. Duża wilgotność środowiska wpływa na błyskawiczne przyrosty kapustnych, a taka pogoda (wg prognoz) będzie się utrzymywała w najbliższych tygodniach.

 

Kapusta zostaje w polu. Być może trzeba będzie ją stależować(?), bo zbierać wg ogrodników i „kwitnąć” na giełdzie za te pieniądze się nie opłaca. A co dopiero ją chronić przed tantnisiem!

Już dzisiaj gąsienic pierwszego pokolenia tantnisia krzyżowiaczka jest naprawdę dużo na roślinach (fot. 1–8).

Szkody są coraz większe (fot. 9).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Fot. 9. Charakterystyczne uszkodzenia – młoda gąsienica zjada górną skórkę i miękisz liścia, pozostawiając dolną skórkę (tzw. okienka)

Co prawda jeszcze kokonów poczwarkowych nie widać, ale potencjał reprodukcyjny tantnisia w środowisku jest ogromny. Motyle (fot. 10, 11), w bardzo dużej liczebności, są obecne w obrębie plantacji, ale nie tylko – latają po całej okolicy.

Tantniś krzyżowiaczek
Fot. 12. Kolejny sezon z tantnisiem
Fot. 11. Motyle tantnisia krzyżowiaczka na kalafiorach

Taki obraz jest zapowiedzią dużego nasilenia kolejnego pokolenia, a jeśli zwalczanie szkodnika nie jest opłacalne i ogrodnicy tego nie robią, a poprzez przetrzymywanie niechronionej kapusty w polu, umożliwiają niczym niezakłócony rozwój szkodnika – sytuacja z czasem może być bardzo niebezpieczna. To źle rokuje na dalszą część sezonu, ale także teraz dla producentów kalafiorów czy brokułów.

Cena za róże kalafiora wzrosła obecnie do 3 zł na rynku hurtowym, w skupach waha się na poziomie 1–1,5 zł. Popyt przewyższa podaż. Ogrodnicy chcą utrzymać plantacje tych warzyw w dobrej kondycji i mieć świetnej jakości towar. To wymaga ochrony, szczególnie przy sąsiadach, którzy załamani brakiem koniunktury na kapustę, nie mają zamiaru wydawać pieniędzy na jej ochronę.
Konflikt sąsiedzki niczego dobrego nie wróży… Nowe nasadzenia wciąż się pojawiają, bo jeśli ktoś nastawił się na produkcję kapusty i ma rozsadę – to ją sadzi z nadzieją na poprawę sytuacji.
Producenci kalafiorów i brokułów będą musieli zintensyfikować ochronę. Jeśli zrobią to używając najtańszych środków kontaktowych (przy nagłej zmianie pogody po zabiegu zmywanych przez deszcz lub neutralizowanych nadmiernym wzrostem temperatury otoczenia) to nie chcę nawet myśleć o jakości biologicznej tych warzyw…

Sytuacja bardzo trudna, aby nie powiedzieć – na dzisiaj beznadziejna…

Wszystkie zdjęcia wykonane 25 czerwca 2020 r. w okolicach Krakowa

Katarzyna Kupczak
Katarzyna Kupczak
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (w 1995 r.), ze specjalnością „ochrona roślin”, podjęła pracę w wydawnictwach – Plantpress Sp. z o.o i Agrosan Sp. z o.o., w których realizuje swą pasję – upowszechnianie wśród rolników wiedzy na temat ochrony roślin. W dorobku redaktorskim, poza licznymi popularyzatorskimi artykułami publikowanymi na łamach czasopism: „Hasło Ogrodnicze”, „MPS Sad”, „Warzywa”, „Szkółkarstwo”, „Farmer”, „Informator Sadowniczy”, ma ponad 50 książek, w tym wiele praktycznych monografii propagujących uprawę roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych oraz atlasów chorób i szkodników roślin rolniczych (w tym ogrodniczych). Jej główną wizytówką są wydawane co roku od przeszło dekady autorskie programy ochrony roślin sadowniczych i warzywniczych.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl