yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWojciechowski kontra Oszukana Wieś. "Dopłaty tylko dzielą i już czas z nich...

Wojciechowski kontra Oszukana Wieś. “Dopłaty tylko dzielą i już czas z nich zrezygnować”

Sytuacja jest napięta. Rolnicy mają dość. Widać to w słowach, które padły podczas zaciętej dyskusji z Januszem Wojciechowskim – […] Nie zrobiłeś jak widać wszystkiego. Kłamiesz! Obiecywałeś kiedyś, że import z Ukrainy nie zepsuje rynku, dzisiaj wspominasz dopłaty, które są rekompensatami! Można było tego uniknąć gdybyś słuchał rolników od początku – komentuje Oszukana Wieś. 

Wszystko zaczęło się od zwykłego wpisu Janusza Wojciechowskiego w mediach społecznościowych. Komisarz był zdumiony faktem, że rolnicy wzywają do likwidacji Wspólnej Polityki Rolnej UE. Wojciechowski zaznaczył, że będzie się to wiązało z końcem funduszy rolnych, a konkretnie 60 miliardów euro rocznie. – To nie obrona rolnictwa lecz woda na młyn jego przeciwników – podsumował wypowiedź Wojciechowski.

Na słowa krytyki nie musiał jednak długo czekać. – My nie chcemy metody „kija i marchewki” a tym jest WPR… Zabieraj tą kasę i daj nam spokój nieudaczniku rolniczy – przekazała Oszukana Wieś, odpowiadając na komentarz Wojciechowskiego.

Niemniej, dyskusja dopiero się rozkręcała. – Przepraszam – nie chcecie Państwo dopłat do kukurydzy, miliard złotych, na które zgodę KE właśnie wam załatwiłem? Skądinąd szesnastą z kolei zgodę, w sumie na ponad 16 miliardów złotych? To wszystko niepotrzebnie. Teraz walczę w UE o ograniczenie importu z UA – też niepotrzebnie – zapytał Wojciechowski.

– Człowieku. Zlikwiduj dopłaty w całej UE i wtedy pogadamy o zdrowej konkurencji! My mamy kaganiec nałożony przez urzędasów a Ukraina nie! Dopłaty tylko dzielą i już czas z nich zrezygnować! A jednocześnie was urzędasów przegonić – podkreślono wyraźnie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wojciechowski nie dał jednak za wygraną. – Ale przecież może Pan dopłat nie brać, skoro są takie złe, wtedy jest Pan wolny, żadne tam ograniczenia, żadne ekoschematy, produkuje Pan jak chce i wygrywa konkurencję z tymi, którzy biorą dopłaty w pakiecie ze złą  biurokracją i ograniczeniami. Przecież może Pan tak zrobić – odpowiedział Wojciechowski.

– Przyjedź na strajk zobaczymy czy będziesz taki odważny i mądry pośród wkurzonych rolników! Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale strajki w środę są skierowane też w Twoją stronę niedoszły rolniku… 4% wyrzuć do śmietnika swojej pensji, potem pogadamy – twardo trzymała się swojego stanowiska Oszukana Wieś.

Komisarz wyraźnie poczuł się urażony i wyszczególnił, że jest jedyną osobą, która nieustannie walczy o polskich rolników. – Ale Pan wie (czy nie?) że atakuje Pan teraz jedynego członka KE, który dziś walczy o dalsze ograniczenia importu z Ukrainy? I który w maju 2023 wywalczył zakaz importowy mimo sprzeciwu 20 państw UE? I który uzyskał dla polskich rolników 16 mld zł pomocy? Wie Pan czy nie wie? … i czy Pan wie, kto zawiesił 4 % w zeszłym roku i walczy o zawieszenie w tym roku? I czy Pan wie, że małe gospodarstwa do 10 ha są zwolnione z 4 % a to jest 3/4 wszystkich polskich gospodarstw i to też samo się nie urodziło i nie przyszło. Wie Pan czy nie wie – pytał Janusz Wojciechowski.

Na tym dyskusja rzecz jasna się nie skończyła. Zdaniem Oszukanej Wsi działania Wojciechowskiego nie są wystarczające, a zbliżające się strajki mają przyczynić się do większych zmian. Komisarz twierdził natomiast, że zrobił wszystko, czego chcieli rolnicy. Wymownie zaznaczył, że jeśli zacznie strajkować razem z rolnikami, nikt dopłat do kukurydzy nie dostanie. Oszukana Wieś podsumowała z kolei, że jeśli Wojciechowski słuchałby rolników od początku, sytuacja w rolnictwie byłaby zdecydowanie lepsza.

Kto Waszym zdaniem ma rację?

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl