Plony ziemniaków wg nowych szacunków NEPG wyniosą ok. 27 mln ton

ziemniaki
Organizacja NEPG (North-Western European Potato Growers) zrzeszająca producentów ziemniaków z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii, opublikowała najnowsze szacunki dotyczące zbiorów ziemniaków w pięciu wiodących w ich produkcji krajach Północno-Zachodniej Europie.

Jeśli z pól wykopano wszystkie ziemniaki w tym sezonie zbiory będą większe niż w 2018 r i wyniosą 26,9 mln t. Jest to spowodowane zwiększoną powierzchnią uprawy ziemniaków konsumpcyjnych o 9% w porównaniu ze średnią z 5 lat. W tym roku ogólne średnie plony szacuje się na 43,9 t/ha, co stanowi 6,8% poniżej średniej z 5 lat, ale o ok. 3 t. więcej niż w poprzednim sezonie -donosi NEPG.

W przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie zbiory są zawsze później, brak jest jeszcze szacunków i zastosowano średnią z 5 lat, jednak prawdopodobnie będzie to wartość zbliżona do rzeczywistości. W Wielkiej Brytanii 70% zbiorów stanowią ziemniaki konsumpcyjne. Ostateczne dane liczbowe dotyczące uprawy NEPG w 2019 r. zostaną opublikowane pod koniec listopada.

Wykopki były opóźnione

Tegoroczne zbiory na zachodzie Europy są później niż zwykle. We wrześniu działały wszystkie dostępne systemy nawadniające, ponieważ było zbyt sucho, a w październiku było zbyt mokre, aby zbierać plony. Jakość ziemniaków jest dobra, jednak wymagana jest dodatkowa uwaga i monitorowanie towaru podczas przechowywania, ponieważ wiele ziemniaków schodziło z pola w wilgotnych warunkach. Zdarzały się zgnilizny (bakterie i grzyby) dlatego konieczna jest dobra wentylacja i suszenie.

W październiku kontynuowano eksport ziemniaków do Polski i krajów Europy Południowo-Wschodniej i Południowej, ten kierunek eksportu jest nadal aktywny.

Powierzchnia uprawy ziemniaków

NEPG zauważa, że koszty produkcji na kontynencie wzrosły i będą rosły w nadchodzących latach, ze względu na zwiększony deficyt opadów i konieczność intensywniejszego nawadniania, większe koszty zbioru i dosuszania ziemniaków kopanych w warunkach mokrych, a zwłaszcza wyższe koszty przechowywania. NEPG radzi, aby nie powiększać na kontynencie powierzchni produkcji ziemniaków w najbliższych latach. „Jeśli uzyskamy zbiory na standardowym poziomie na istniejącym już obszarze uprawy, nie będzie równowagi na rynku” mówił Sekretarz NEPG.

Wzrost areału upraw ziemniaków jadalnych z wyłączeniem ziemniaków skrobiowych i sadzeniaków (ha)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności