yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
Na topiePlony ziemniaków wg nowych szacunków NEPG wyniosą ok. 27 mln ton

Plony ziemniaków wg nowych szacunków NEPG wyniosą ok. 27 mln ton

Organizacja NEPG (North-Western European Potato Growers) zrzeszająca producentów ziemniaków z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii, opublikowała najnowsze szacunki dotyczące zbiorów ziemniaków w pięciu wiodących w ich produkcji krajach Północno-Zachodniej Europie.

Jeśli z pól wykopano wszystkie ziemniaki w tym sezonie zbiory będą większe niż w 2018 r i wyniosą 26,9 mln t. Jest to spowodowane zwiększoną powierzchnią uprawy ziemniaków konsumpcyjnych o 9% w porównaniu ze średnią z 5 lat. W tym roku ogólne średnie plony szacuje się na 43,9 t/ha, co stanowi 6,8% poniżej średniej z 5 lat, ale o ok. 3 t. więcej niż w poprzednim sezonie -donosi NEPG.

W przypadku Wielkiej Brytanii, gdzie zbiory są zawsze później, brak jest jeszcze szacunków i zastosowano średnią z 5 lat, jednak prawdopodobnie będzie to wartość zbliżona do rzeczywistości. W Wielkiej Brytanii 70% zbiorów stanowią ziemniaki konsumpcyjne. Ostateczne dane liczbowe dotyczące uprawy NEPG w 2019 r. zostaną opublikowane pod koniec listopada.

Wykopki były opóźnione

Tegoroczne zbiory na zachodzie Europy są później niż zwykle. We wrześniu działały wszystkie dostępne systemy nawadniające, ponieważ było zbyt sucho, a w październiku było zbyt mokre, aby zbierać plony. Jakość ziemniaków jest dobra, jednak wymagana jest dodatkowa uwaga i monitorowanie towaru podczas przechowywania, ponieważ wiele ziemniaków schodziło z pola w wilgotnych warunkach. Zdarzały się zgnilizny (bakterie i grzyby) dlatego konieczna jest dobra wentylacja i suszenie.

W październiku kontynuowano eksport ziemniaków do Polski i krajów Europy Południowo-Wschodniej i Południowej, ten kierunek eksportu jest nadal aktywny.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Powierzchnia uprawy ziemniaków

NEPG zauważa, że koszty produkcji na kontynencie wzrosły i będą rosły w nadchodzących latach, ze względu na zwiększony deficyt opadów i konieczność intensywniejszego nawadniania, większe koszty zbioru i dosuszania ziemniaków kopanych w warunkach mokrych, a zwłaszcza wyższe koszty przechowywania. NEPG radzi, aby nie powiększać na kontynencie powierzchni produkcji ziemniaków w najbliższych latach. „Jeśli uzyskamy zbiory na standardowym poziomie na istniejącym już obszarze uprawy, nie będzie równowagi na rynku” mówił Sekretarz NEPG.

Wzrost areału upraw ziemniaków jadalnych z wyłączeniem ziemniaków skrobiowych i sadzeniaków (ha)

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl