yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościTermin wiosennego nawożenia azotem. Co można, a czego nie wolno rolnikom w...

Termin wiosennego nawożenia azotem. Co można, a czego nie wolno rolnikom w 2024 roku?

Restrykcje dotyczące stosowania nawozów azotowych wiosną wciąż obowiązują rolników. – Termin stosowania nawozów zawierających w składzie azot jest ważnym czynnikiem decydującym zarówno o wysokiej efektywności wykorzystania składników nawozowych przez rośliny, jak również ograniczania nadmiaru składników odżywczych w środowisku, w tym w wodach – przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Czego nie mogą zrobić rolnicy?

Możliwość elastycznego stosowania nawozów na wiosnę

Obowiązujący od 2023 r. program azotanowy daje możliwość elastycznego stosowania nawozów zawierających w składzie azot w okresie od pierwszego do ostatniego dnia lutego, jeżeli wystąpią odpowiednie warunki pogodowe tj.:

  • przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 3°C – dotyczy możliwości nawożenia roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych,
  • przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 5°C – dotyczy możliwości nawożenia pozostałych upraw.

Rolnik nie musi sam sprawdzać ww. warunków pogodowych. Informacje te w lutym 2024 r., publikować będzie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) na specjalnie przygotowanej stronie internetowej.

Gdzie znaleźć informacje o warunkach pogodowych?

Wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i 5°C będą publikowane codziennie, w okresie od pierwszego do ostatniego dnia lutego, na stronie internetowej IMGW-PIB.

W przypadku lokalizacji gospodarstwa na terenie 2 lub więcej powiatów, terminem rozpoczęcia nawożenia jest termin określony dla powiatu, z większym udziałem procentowym powierzchni gospodarstwa w tym powiecie w stosunku do całkowitej powierzchni tego gospodarstwa.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Prognoza pogody na luty 2024 roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na bieżąco analizuje prognozy wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB. Zgodnie z eksperymentalną prognozą długoterminową temperatury i opadu na luty 2024 r. w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej (może być bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020).

Zakaz stosowania nawozów. Kiedy jest to zabronione?

Niezależnie od panujących warunków pogodowych musimy pamiętać, że zabronione jest stosowanie nawozów na glebach zalanych wodą, nasyconych wodą, pokrytych śniegiem, zamarzniętych. Za glebę zamarzniętą nie uznaje się taką, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia.

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl