CEBULA – sytuacja na polach. Komunikat warzywniczy PROCAM z 10.06.2020

Cebula –sprzyjające warunki pogodowe tj. temperatury umiarkowane oraz wysoka wilgotność powietrza sprzyjają chorobom grzybowym.


Na cebuli z siewu w fazie BBCH 15/16 zaobserwowano :
Pierwsze objawy rdzy pora (Puccunia porii). Żółte drobne, podłużne plamki. Na razie brak zarodników. (fot.1)

RDZA PORA

Fot. 1 objawy rdzy pora na liściach cebuli

RDZA CEBULI

Fot. 2 objawy rdzy pora na cebuli z siewu

Zabiegi przeciwko rdzy jak i alternariozie w cebuli powinny być stosowane profilaktycznie zanim wystąpią porażenia, jednakże w obecnym czasie może okazać się to trudne.
Do zwalczania alternmariozy używamy preparatu opartego na azoksystrobinie i difenokonazolu Scorpion 325 SC w dawce 1 l/ha + Silwet Pro 0,25 l/ha lub piraklostrobina i boskalid w postaci produktu Signum 33 WG 1 kg/ha
W okresach chłodów majowych mieliśmy trudną sytuację z pobieraniem składników pokarmowych, dlatego na wielu z plantacjach obserwujemy objawy niedoborów. Proponujemy do zabiegów grzybowych i insektycydowych stosować nawożenie dolistne ProHotrti Plus NPK 20/20/20 w dawce 5 kg /ha przemiennie z „inteligentnym” nawozem NHCa DELTA 5 l/ha. 

Plantacje cebul ozimych i z dymki wymagają intensywnej ochrony grzybowej szczypioru oraz zgrubień. Na plantacjach cebuli gdzie zgrubienia są w fazie dorastania należy je chronić dodatkowo stosując Topsin M 500SC 1,5 l/ha + Silwet Pro 0,25 l/ha
Na tą chwile jesteśmy przed spodziewanym wzrostem temperatur, który spowoduje presje szkodników i chorób, zyskają lepsze warunki do rozwoju. Plantacje cebul z siewu, które mają obecnie 3-4 liście powinny być zabezpieczone zabiegiem zarówno insektycydowym jak i grzybowym .
Proponujemy zastosować pyretroid Karate Zeon 050 SC – 0,12 l/ha + Silwet Pro 0,25 l/ha.

Świeże infekcje alternariozy (Altenaria spp.) pojawiły się na liściach.
Widoczna sporulacja (zarodnikowanie konidialne) – szaro-czarny nalot na liściach.

ALTERNARIOZA CEBULI

Fot. 3. Symptomy alternariozy na liściach cebuli z siewu

Obecnie brak symptomów mączniaka rzekomego cebuli, ale modele chorobowe wykazują wysokie prawdopodobieństwo inkubacji w najbliższych dniach.
Zalecane powyżej Signum 33 WG działa również na mączniaka rzekomego, więc dobierając rozwiązania warto brać pod uwagę najszersze spektrum działania stosowanego preparatu.

Rozwiązania herbicydowe, cebula z siewu:
W przypadku cebuli (zwracamy uwagę na fazy rozwojowe rośliny, rodzaj gleby oraz zawartość substancji organicznej w glebie) stosujemy dawki dzielone i dobieramy herbicydy w zależności od występujących chwastów. Częste zabiegi niskimi dawkami herbicydów doskonale zwalczają kiełkujące lub młode chwasty i nie hamują wzrostu cebuli. Problemem tego sezonu jest słabe działanie preparatów w okresie suszy, która była na początku sezonu. Kolejnym problemem jest bardzo złe wyrównanie faz rozwojowych cebuli z siewu, co stwarza olbrzymi dylemat: jakie dawki, który preparat, jaki termin zabiegu itd.
Każdy zabieg herbicydowy łączymy z adiuwantem doglebowym Hurricane Soil w stężeniu 0,1-0,15% w celu podwyższenia efektywności zabiegu.

program ochrony herbicydowej cebuli

 

Anna Pękalska, Doradca warzywniczy
Sławomir Mechacki, Specjalista ds. warzyw

Procam logo

 

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności