• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
OchronaW tym roku jakość kapusty ma kluczowe znaczenie!

W tym roku jakość kapusty ma kluczowe znaczenie!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Bieżący sezon jest wyjątkowo trudny dla wielu producentów kapusty. Nawalne deszcze, jakie wystąpiły w wielu regionach Polski, stworzyły bardzo trudne warunki dla rozwoju warzyw, nierzadko z ogromną presją chorób grzybowych i bakteryjnych.

Do tego praktycznie brak zimy nie spowodował naturalnej redukcji szkodników, przez co obecnie producenci kapusty zmagają się z masowym występowaniem tantnisia krzyżowiaczka, mączlika gruntowego, a w najbliższym czasie z całą pewnością również z wciornastkiem zachodnim i innymi, jak bielinki czy piętnówka kapustnica. Lokalne gradobicia niestety spowodowały likwidacje zniszczonych upraw, ale ten spadek powierzchni jest nieznaczny i wszystko wskazuje na to, że kapusty w tym roku w Polsce nie zabraknie, a w takiej sytuacji w pierwszej kolejności o sprzedaży zdecyduje jakość oferowanego towaru. Warto zatem zadbać od samego początku o zdrowy wygląd kapust!

Jakie choroby porażają kapusty ?

Niewątpliwie w warunkach występujących w Polsce w przypadku uprawy kapusty mamy do czynienia przede wszystkim z dwiema chorobami grzybowymi: alternariozą zwaną również czernią krzyżowych oraz szarą pleśnią. W zależności od warunków każda z nich może porażać główki, obniżając w ten sposób wysokość plonu i jego wartość handlową.

Panujące obecnie warunki pogodowe w większości kraju, tzn. wysoka wilgotność powietrza i umiarkowana temperatura sprawiają, że należy zwrócić szczególną uwagę na zagrożenie ze strony szarej pleśni.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Szara pleśń na główce kapusty

Choroba ta rozwija się w temperaturze nawet do 30oC, ale optimum wynosi ok. 24oC. Pochmurne dni, a zatem ograniczona ilość światła również wpływa na większą presję tej choroby. Rozwojowi szarej pleśni sprzyja także niedobór wapnia i potasu w glebie, co ma szczególne znaczenie w sytuacji nawalnych opadów oraz deszczowania plantacji, które powodują wpłukanie potasu do głębszych warstw gleby. Szara pleśń objawia się wodnistymi plamami, które z czasem gniją, szybko się powiększają i pokrywają roślinę szarym nalotem.

Kapusta w przechowalni zainfekowana przez szarą pleśń

Temperatura rzędu 20-27oC i wysoka wilgotność powietrza to warunki, w których porażać może czerń krzyżowych. Zarodniki tej choroby w trakcie sezonu przenoszą się przez wiatr, wodę i podczas wykonywania prac polowych. Objawia się ona czarnymi plamami z koncentrycznie ułożonymi pierścieniami wewnątrz tych plam. Plamy, które pojawią się na zewnętrznych liściach główki, sprawiają konieczność obierania kapusty, a to obniża wartość produktu świeżo-rynkowego.

Objawy czerni krzyżowych

Wysoka zdrowotność podczas zbiorów

Kapusta, zwłaszcza świeżo-rynkowa bardzo często zbierana jest z pola kilku etapowo, tzn. nie wycina się jej na raz, tylko wraz z dorastaniem główek i często wg zamówień wchodzi się w pole kilka razy, co często trwa kilka–kilkanaście dni. Do tego czasu kapusta musi być dobrze chroniona, gdyż ze względu na okres karencji fungicydów w czasie zbiorów już nie można wykonywać zabiegów fungicydami. Kluczowe znaczenie mają tu zatem produkty o wysokiej skuteczności i długim działaniu. Podobnie sytuacja wygląda z kapustą produkowaną w celu przechowywania. Ostatni zabieg ma bezpośredni wpływ na to, jak towar będzie zachowywał się w przechowalni.

Jak zapewnić wysoką zdrowotność kapusty?

Jednym z najsilniejszych rozwiązań na choroby występujące w kapuście jest fungicyd Signum® 33 WG zawierający w swoim składzie dwie substancje czynne: piraklostrobinę oraz boskalid. Signum to m.in. światowy standard przeciwko chorobom przechowalniczym i alternariozie, a takimi właśnie chorobami są szara pleśń i czerń krzyżowych. W uprawie kapusty warto postawić na ten produkt na początku wiązania główek oraz na minimum 2 tygodnie przed pierwszym wycinaniem. Pierwszy zabieg Signum® będzie miał rolę silnego zabezpieczenia główek już na początku ich wiązania, z kolei drugi zabieg przypadający na min. 2 tygodnie przed wycinaniem ma za zadanie zapewnić wysoką zdrowotność podczas wycinania oraz w przypadku kapusty do przechowywania również wysoką zdrowotność w przechowalni.

Signum® 33 WG – dawkowanie

Aby skutecznie ochronić plantację kapusty fungicydem Signum®, należy zastosować go w dawce 0,75–1,0 kg/ha. Dodając 5 kg/ha siarczanu magnezu, można wpłynąć na szybsze wchłanianie produktu w roślinie. W ochronie warzyw kapustnych należy pamiętać o okrywie woskowej na liściach, a zatem do zabiegów należy dodawać adiuwanty.

Signum® 33 WG – rozpuszczanie

Signum® ma formulację WG, czyli są to granule do sporządzania zawiesiny wodnej. Posiadając opryskiwacz z rozwadniaczem, wystarczy powoli wsypywać Signum® do rozwadniacza, w którym produkt się rozpuści. Jeśli jednak nie posiadamy opryskiwacza wyposażonego w rozwadniacz, proces rozpuszczania Signum® można sobie ułatwić poprzez rozpuszczanie tego produktu w osobnym pojemniku, np. w wiadrze z letnią wodą (w zimnej wodzie środki ochrony roślin sformułowane jako stałe trudniej się rozpuszczają). Wsypując Signum® powoli do wiadra i intensywnie mieszając, dobrze się on rozpuści. Nie należy wsypywać Signum® na sito i na nim rozpuszczać produktu.

Uwaga: Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl