Wspomaganie wzrostu roślin

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Okres wczesnowiosenny jest ściśle związany z intensywną produkcją rozsady warzyw. Rozsada, to młode rośliny, które po wytworzeniu kilku liści właściwych, przeznaczone są do posadzenia na miejsce stałe, w zależności od prowadzonej uprawy: pod osłonami lub w gruncie, bez zastosowanie osłon. Należy podkreślić, że warunki, w których produkowana jest rozsada (szklarnia, inspekt, tunel foliowy) różnią się od tych, w których rośliny już rosną – temperatura gleby i powietrza jest dużo niższa.

W trakcie sadzenia rozsady na miejsce stałe, oprócz stresu związanego z mniej korzystnymi warunkami atmosferycznymi, roślina boryka się ze stresem związanym z uszkodzeniem systemu korzeniowego, do którego często dochodzi w trakcie przesadzania. Dodatkowo dochodzi presja chorób odglebowych powodowanych przez patogeny, które się w niej znajdują. W tym czasie naszym obowiązkiem jest zadbanie o zabezpieczenie systemu korzeniowego i ryzosfery roślin za pomocą wyselekcjonowanych mikroorganizmów wspierających wzrost i rozwój roślin oraz zadbanie o szybko i łatwo przyswajalne składniki pokarmowe poprzez aplikację nawozów dolistnych.

Odpowiednie mikroorganizmy glebowe wprowadzone do technologii uprawy odpowiednio wcześniej, skutecznie wspierają rozwój i zdrowotność systemu korzeniowego oraz zwiększają aktywność biologiczną gleby. Najkorzystniej działają te preparaty, które w swoim składzie zawierają wyłącznie wyselekcjonowane mikroorganizmy pozyskane z naturalnego ekosystemu glebowego. Odznaczają się one bowiem bardzo szybką adaptacją do panujących w danym środowisku glebowym warunków i szybko kolonizują ryzosferę roślin. Dzięki nim zachodzą bardzo pożądane procesy przemiany materii organicznej, która jest źródłem cennych składników odżywczych dla roślin oraz związków tworzących próchnicę. Ponadto stymulują interakcje w ryzosferze, które wpływają na prawidłowy i intensywny wzrost nie tylko części podziemnych, ale i nadziemnej biomasy co przekłada się na wzrost zdrowotności roślin oraz plonu. Odpowiadają również za zwiększenie odporności roślin na stresy, przede wszystkim ograniczają presję chorób. Przykładem takiego biopreparatu jest nowy produkt z serii BactimBactim Radinet. Przeznaczony jest do podlewania rozsad po pikowaniu. Szczególnie polecany jest do produkcji rozsad pomidora i papryki do uprawy pod osłonami i w polu, a także selera, pora i roślin ozdobnych.

Rozsada selera

Skraca on czas produkcji rozsady, ogranicza stres przesadzania, pobudza wzrost i rozwój systemu korzeniowego, zapewnia harmonijny wzrost i rozwój roślin po przesadzeniu. Ponadto odbudowuje bioróżnorodność gleby i podłoży, co ma bardzo korzystne znaczenie, szczególnie po odkażaniu. Dzięki aktywności wyselekcjonowanych szczepów grzybów, bakterii i promieniowców stwarza optymalne środowisko dla intensywnego wzrostu, rozwoju i plonowania roślin.

Jeśli chodzi o składniki pokarmowe to głównym pierwiastkiem niezbędnym na starcie jest fosfor, którego pobieranie w warunkach niskich temperatur gleby jest ograniczone, a który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego. Kolejnymi ważnymi pierwiastkami są też bor i cynk, które m.in. kontrolują aktywność auksyn – hormonów wzrostu odgrywających kluczową rolę w rozwoju systemu korzeniowego. 

 Dodatkowo bor wchodzi w skład pektyn, hemiceluloz i lignin – materiałów zapasowych – chroniąc w ten sposób pośrednio rośliny przed wnikaniem patogenów oraz odgrywa ważną rolę w procesach generatywnych kontrolując  procesy kwitnienia i zapylenia. Z kolei cynk poprawia wydajność procesu fotosyntezy przyczyniając się tym samym do wzrostu biomasy uprawianych roślin.

Dlatego już dziś warto zastosować GROWON – aktywator energii, który dostarcza roślinom niezbędnego do rozwoju systemu korzeniowego fosforu. GROWNON dostarcza roślinom fosfor w warunkach jego utrudnionego pobierania z gleby spowodowanego m.in. niską temperaturą. Preparat dodatkowo zawiera bor, cynk i azot, a technologi INT sprawia, że składniki zawarte w preparacie są rozpoznawane przez rośliny, jako produkty własnego metabolizmu, dzięki czemu są przez rośliny szybko wchłaniane i wykorzystywane, zapewniając prawidłowy i harmonijny wzrost i rozwój.

Stosując preparat GROWNON mamy pewności, że już na “start” dajemy roślinie wszystko to co niezbędne, w ilościach jakich potrzebuje, pomagając jej w pełni wykorzystać potencjał plonotwórczy.

Źródło: Intermag

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności