Informacje z firmWspomaganie wzrostu roślin

Wspomaganie wzrostu roślin

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Okres wczesnowiosenny jest ściśle związany z intensywną produkcją rozsady warzyw. Rozsada, to młode rośliny, które po wytworzeniu kilku liści właściwych, przeznaczone są do posadzenia na miejsce stałe, w zależności od prowadzonej uprawy: pod osłonami lub w gruncie, bez zastosowanie osłon. Należy podkreślić, że warunki, w których produkowana jest rozsada (szklarnia, inspekt, tunel foliowy) różnią się od tych, w których rośliny już rosną – temperatura gleby i powietrza jest dużo niższa.

W trakcie sadzenia rozsady na miejsce stałe, oprócz stresu związanego z mniej korzystnymi warunkami atmosferycznymi, roślina boryka się ze stresem związanym z uszkodzeniem systemu korzeniowego, do którego często dochodzi w trakcie przesadzania. Dodatkowo dochodzi presja chorób odglebowych powodowanych przez patogeny, które się w niej znajdują. W tym czasie naszym obowiązkiem jest zadbanie o zabezpieczenie systemu korzeniowego i ryzosfery roślin za pomocą wyselekcjonowanych mikroorganizmów wspierających wzrost i rozwój roślin oraz zadbanie o szybko i łatwo przyswajalne składniki pokarmowe poprzez aplikację nawozów dolistnych.

Odpowiednie mikroorganizmy glebowe wprowadzone do technologii uprawy odpowiednio wcześniej, skutecznie wspierają rozwój i zdrowotność systemu korzeniowego oraz zwiększają aktywność biologiczną gleby. Najkorzystniej działają te preparaty, które w swoim składzie zawierają wyłącznie wyselekcjonowane mikroorganizmy pozyskane z naturalnego ekosystemu glebowego. Odznaczają się one bowiem bardzo szybką adaptacją do panujących w danym środowisku glebowym warunków i szybko kolonizują ryzosferę roślin. Dzięki nim zachodzą bardzo pożądane procesy przemiany materii organicznej, która jest źródłem cennych składników odżywczych dla roślin oraz związków tworzących próchnicę. Ponadto stymulują interakcje w ryzosferze, które wpływają na prawidłowy i intensywny wzrost nie tylko części podziemnych, ale i nadziemnej biomasy co przekłada się na wzrost zdrowotności roślin oraz plonu. Odpowiadają również za zwiększenie odporności roślin na stresy, przede wszystkim ograniczają presję chorób. Przykładem takiego biopreparatu jest nowy produkt z serii BactimBactim Radinet. Przeznaczony jest do podlewania rozsad po pikowaniu. Szczególnie polecany jest do produkcji rozsad pomidora i papryki do uprawy pod osłonami i w polu, a także selera, pora i roślin ozdobnych.

Rozsada selera

Skraca on czas produkcji rozsady, ogranicza stres przesadzania, pobudza wzrost i rozwój systemu korzeniowego, zapewnia harmonijny wzrost i rozwój roślin po przesadzeniu. Ponadto odbudowuje bioróżnorodność gleby i podłoży, co ma bardzo korzystne znaczenie, szczególnie po odkażaniu. Dzięki aktywności wyselekcjonowanych szczepów grzybów, bakterii i promieniowców stwarza optymalne środowisko dla intensywnego wzrostu, rozwoju i plonowania roślin.

Jeśli chodzi o składniki pokarmowe to głównym pierwiastkiem niezbędnym na starcie jest fosfor, którego pobieranie w warunkach niskich temperatur gleby jest ograniczone, a który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego. Kolejnymi ważnymi pierwiastkami są też bor i cynk, które m.in. kontrolują aktywność auksyn – hormonów wzrostu odgrywających kluczową rolę w rozwoju systemu korzeniowego. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 Dodatkowo bor wchodzi w skład pektyn, hemiceluloz i lignin – materiałów zapasowych – chroniąc w ten sposób pośrednio rośliny przed wnikaniem patogenów oraz odgrywa ważną rolę w procesach generatywnych kontrolując  procesy kwitnienia i zapylenia. Z kolei cynk poprawia wydajność procesu fotosyntezy przyczyniając się tym samym do wzrostu biomasy uprawianych roślin.

Dlatego już dziś warto zastosować GROWON – aktywator energii, który dostarcza roślinom niezbędnego do rozwoju systemu korzeniowego fosforu. GROWNON dostarcza roślinom fosfor w warunkach jego utrudnionego pobierania z gleby spowodowanego m.in. niską temperaturą. Preparat dodatkowo zawiera bor, cynk i azot, a technologi INT sprawia, że składniki zawarte w preparacie są rozpoznawane przez rośliny, jako produkty własnego metabolizmu, dzięki czemu są przez rośliny szybko wchłaniane i wykorzystywane, zapewniając prawidłowy i harmonijny wzrost i rozwój.

Stosując preparat GROWNON mamy pewności, że już na “start” dajemy roślinie wszystko to co niezbędne, w ilościach jakich potrzebuje, pomagając jej w pełni wykorzystać potencjał plonotwórczy.

Źródło: Intermag


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

×nawożenie yara kompleksowe odżywianie