• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZachwiana sytuacja ziemniaka Polsce i w całej Europie

Zachwiana sytuacja ziemniaka Polsce i w całej Europie

Dane GUS z 30 września 2020 r. wskazują, że zbiory ziemniaków w Polsce wynosiły 8,9 mln ton, tj. 38 procent więcej od zbiorów uzyskanych w 2019 r. Jest to bardzo dobry wynik. Tymczasem w obliczu pandemii nie wygląda to już tak optymistycznie. W rozmowie z Arturem Szadkowskim, Dyrektorem Handlowym firmy Agrico Polska, dowiadujemy się jakie dodatkowe czynniki mogły wpłynąć na trudną sytuację w branży ziemniaczanej.

W 2019 susza zebrała swoje żniwo w uprawie ziemniaka. Ograniczyła ona plonowanie, a ceny towaru poszybowały do góry. Z tych przyczyn była ogromna przepaść między cenami ziemniaka z 2019 r. a z 2020 r.

Cena to jedno, a drugie – ograniczony popyt na ziemniaki w ostatnim czasie. Jakie nastroje panują wśród producentów, którzy od lat uprawiają ziemniaki, czy będą utrzymywać produkcję na stałym poziomie, czy planują jednak zmniejszenie areału ziemniaka?

Artur Szadkowski: Obecnie nastroje nie sprzyjają w całej branży AGRO. Covid-19 mocno zachwiał sytuacją w branży ziemniaka. Należy podkreślić, iż sytuacja, którą mamy w tej chwili jest wynikiem wielu czynników. To prawda, że w 2020 r. produkcja ziemniaka była blisko 40 procent wyższa w stosunku do 2019 r. Przez ostatnie dwa lata mieliśmy wysokie ceny ziemniaka, a to spowodowało, że gros producentów zwiększyło swoje areały licząc na godziwy zysk. W ubiegłym sezonie sprzyjające warunki atmosferyczne przyczyniły się do bardzo wysokich plonów w porównaniu do ubiegłych sezonów. Te czynniki spowodowały, że  produkcja ziemniaka była na bardzo wysokim poziomie. Są przesłanki, które informują, że  zbiory ziemniaków w Polsce w 2020 r. wynosiły blisko 9 mln ton.

Problemy na rynku ziemniaczanym pojawiają się zawsze, gdy mamy do czynienia z nadprodukcją. A w tym roku dodatkowo zostały one pogłębione przez pandemię.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Patrząc na wolumen ziemniaczany, to jest on imponujący. Tymczasem zagłębiając się w ten rynek można zauważyć kilka istotnych kwestii. Powierzchnia uprawy ziemniaka w Polsce wynosi ok. 300 tys. ha. Na tym areale kilkaset tysięcy (ok. 400 tys.) gospodarstw zajmuje się uprawą ziemniaka. CO to oznacza? Mamy do czynienia z dużym rozdrobnieniem gospodarstw. Pomimo wysokiej produkcji, to jakość ziemniaka daje wiele do życzenia. Warto podkreślić, że w ubiegłym sezonie dużym problemem był parch, który dyskwalifikuje ziemniaka jadalnego w sprzedaży lub ma ogromny wpływ na redukcję ceny handlowej.

Oczywiście Covid, to kolejna kwestia, która wpłynęła na spadek sprzedaży ziemniaka. Ale ta sytuacja, nie jest głównym powodem ograniczenia popytu w sektorze ziemniaczanym. W Polsce zaledwie 15-17 procent plantatorów korzysta ze sprawdzonych, kwalifikowanych sadzeniaków. Tymczasem tylko taki materiał daje pewność dobrych i wysokiej jakości plonów. Nadal większość rolników sadzi materiał z własnych poprzednich zbiorów, sięga po bulwy pochodzące od sąsiada czy z innych mało sprawdzonych i wiarygodnych źródeł. Nie ma więc co się dziwić, że z takich bulw nie ma wysokich plonów, a plantatorzy uważają uprawę ziemniaka za nieopłacalną. Kolejna sprawa to brak badań fitosanitarnych, które ułatwiają sprzedaż towaru. 

Wyprodukowanie towaru to jedno, a drugie to jego sprzedaż. Problemy zaczynają się wtedy, gdy klient nie chce kupić naszego produktu.

Cały wywiad z Arturem Szadkowskim, dyrektorem handlowym firmy Agrico Polska, na temat sytuacji rynku ziemniaka w Polsce i w Europie mogą państwo obejrzeć na naszym kanale YouTube:

 

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl