yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościNotowania ropy naftowej i dolara idą w górę. Czy oznacza to kolejne...

Notowania ropy naftowej i dolara idą w górę. Czy oznacza to kolejne podwyżki?

W ostatnich dniach sytuacja na stacjach nie jest najlepsza. Napięcia na światowych giełdach rosną. Niepewność i konflikty zbrojne, to zawsze drogie surowce. Nie inaczej jest z ropą naftową. Ile aktualnie kosztuje baryłka tego surowca i jak przełoży się to na ceny paliw?

Wczoraj rano, sprawdzając czy hurtowe ceny paliw nie wzrosły, odetchnęliśmy z ulgą. Niestety, nie ma co się przedwcześnie cieszyć… Sprawdzając ceny ropy naftowej na światowych rynkach, możemy podejrzewać, że taki stan rzeczy długo się nie utrzyma.

Ile aktualnie kosztuje ropa? Na ten moment surowiec kosztuje 123 dolary. Natomiast wczoraj w godzinach porannych było to niemal 130 dolarów. Warto wspomnieć, że złoty wciąż słabnie względem innych walut. Za jednego dolara zapłacimy na ten moment 4,61 złotego. Ekonomiści przewidują dalsze wzrosty.

Aktualne notowania ropy naftowej
Ceny ropy naftowej podane w dolarach. Źródło: www.stooq.pl

Co to oznacza dla nas? Przede wszystkim kolejne już podwyżki cen paliw i nie tylko. Wzrosną również ceny innych dóbr – choćby nawozów. Wzrosną ponadto koszty transportu wszystkiego. Pogłębianie konfliktu zbrojnego na Ukrainie wywołuje bowiem dużą niepewność pod względem płynności dostaw i dostępności surowca.

Ciężko jednoznacznie określić na jakim poziomie zatrzymają się ceny. Co jest jednak pewne – Rosja eksportuje znaczną część ropy i innych surowców na zagraniczne rynki. Wstrzymanie dostaw będzie poważnym problemem. Być może wznowienie wydobycia w Iranie zwiększy globalną podaż.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Już teraz samowystarczalność krajowa pod względem produkcji żywności jest zagrożona. Strach pomyśleć co się stanie, gdy ceny wzrosną jeszcze bardziej… Kto pokryje te koszty?

Aktualne notowania dolara
Kurs dolara do złotego. Źródło: www.stooq.pl

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl