yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCeny ogrzewania i energii zmusiły szklarnie w Holandii do redukowania działalności

Ceny ogrzewania i energii zmusiły szklarnie w Holandii do redukowania działalności

Rosnące w błyskawicznym tempie ceny energii zmuszają rozległą sieć holenderskich szklarni do zredukowania produkcji, grożąc ograniczeniem dostaw na europejskich straganach z owocami i warzywami oraz kwiaciarniach.

Poważny kryzys przechodzą teraz producenci warzyw szklarniowych w Holandii. A to za sprawą wysokich cen gazu, który wzrósł pięciokrotnie od początku roku, bijąc wcześniejsze rekordy. Uprawa warzyw szklarniowych przestała się tam po prostu opłacać przy ostatnim wzroście cen ogrzewania i naświetlania.

Choć niewielka, Holandia jest drugim co do wielkości eksporterem żywności na świecie pod względem wartości, częściowo dzięki swoim wysoko wydajnym szklarniom, które zajmują około 10 000 hektarów. Uprawiają warzywa, takie jak pomidory, ogórki i paprykę oraz kwiaty.

Energia stanowi do 30% kosztów większości upraw szklarniowych. Ogrzewanie tych rozległych szklanych konstrukcji zużywa do 3 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, czyli około 8,2% całkowitego zużycia paliwa w kraju. Rosnące ceny energii w Europie mają „ogromny wpływ” na sektor, powiedziała Cindy van Rijswick, starszy analityk w Rabobank. To skłania niektórych producentów do ograniczania oświetlenia, wcześniejszego zakończenia sezonu wegetacyjnego lub planowania jego rozpoczęcia później, czyli wiosną przyszłego roku. Według stowarzyszenia branżowego Glastuinbouw Nederland „Są to drastyczne środki, które zmniejszają produkcję i plony oraz mają poważne konsekwencje ekonomiczne dla firm”. „Nie możemy wykluczyć, że konsumenci zapłacą również więcej za warzywa, kwiaty i rośliny”.

źródło: Bloomberg.com

 

 

 

 

 

 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl