yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościMinisterstwo Rolnictwa uprości ekoschematy. Jakie zmiany czekają rolników?

Ministerstwo Rolnictwa uprości ekoschematy. Jakie zmiany czekają rolników?

– Cały czas wsłuchujemy się w głosy rolników i dlatego upraszczamy ekoschematy – zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Czego dotyczą owe uproszczenia?

Ryczałt, czyli rozwiązanie dla mniejszych gospodarstw

– Z naszych obserwacji wynika, że mniejsze gospodarstwa do 5 ha w mniejszym stopniu korzystają z ekoschematów. W tej grupie korzysta z nich tylko około 20 procent rolników – poinformował minister.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że Rada Ministrów na jego wniosek podjęła decyzję o wprowadzeniu płatności dla tych gospodarstw w postaci ryczałtu.

– Zamiast różnych płatności rolnik, który złożył wniosek o płatności w latach 2022 i 2023, będzie mógł skorzystać z ryczałtu w wysokości 225 euro/ha – podkreślił minister Robert Telus.

Zmiany w ekoschematach. Terminy, o których trzeba wiedzieć

– Przedstawione dziś zmiany w ekoschematach będą obowiązywać w roku 2023 – uściślił podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wiceminister podkreślił, że wnioski trzeba złożyć do 30 czerwca, natomiast przejście na ryczałt wymaga złożenia oświadczenia w terminie od 1 do 31 sierpnia do powiatowego biura Agencji restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Nie ma zagrożenia, że środki dla większych gospodarstw będą mniejsze, gdyż z budżetu dokładamy do płatności uzupełniających 190 mln euro – dodał wiceminister Krzysztof Ciecióra.

Podsekretarz stanu, przedstawiając szczegóły zmian w ekoschematach, zwrócił uwagę, że opisane zmiany czekają na notyfikację ze strony Komisji Europejskiej.

Środki przeznaczone na wsparcie rolnictwa

Minister Robert Telus przedstawił ponadto dane dotyczące wypłaconego i realizowanego wsparcia w związku z wojną w Ukrainie.

– Wartość pomocy skierowanej do rolników w związku z wojną w Ukrainie przekracza już 15 mld zł – poinformował szef resortu rolnictwa.

Minister przypomniał, że wsparcie zakupu nawozów było zrealizowane już w 2022 r. w wysokości 2,6 mld zł. Na kolejną transzę przeznaczono 4,7 mld zł. Dopłaty do sprzedanej pszenicy, gryki i kukurydzy to kolejne 2,6 mld zł.

Zwiększenie zwrotu części akcyzy zawartej w paliwie rolniczym do 2 zł/l oznacza wydatkowanie 600 mln zł. Na kolejny program Locha+ przeznaczono pół miliarda zł. Natomiast na wsparcie zakupu kwalifikowanego materiału siewnego przeznaczone zostało 210 mln zł. Wartość dopłat do transportu wynosi 400 mln zł.

Kolejne środki dotyczą kredytów. Na kredyty płynnościowe przeznaczone zostało łącznie 2 mld 773 mln zł, a na kredyty skupowe – 781 mln zł.

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl