• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościOpakowania po środkach ochrony roślin. Co zrobić, by nie narazić się podczas...

Opakowania po środkach ochrony roślin. Co zrobić, by nie narazić się podczas kontroli?

Opakowań po środkach ochrony roślin nie można samodzielnie utylizować. Spalanie lub wyrzucanie do lasu to także łamanie prawa. Co zrobić, żeby nie narazić się podczas kontroli w gospodarstwie?

Co zrobić z pustymi opakowaniami po środkach ochrony roślin?

– Praca w gospodarstwie niesie za sobą wiele zagrożeń. Dlatego też ważne jest, aby rolnik przestrzegał zasad bezpieczeństwa pracy oraz dbał o odpowiednie zagospodarowanie opakowań po środkach ochrony roślin – informuje PIORiN. Czego się wystrzegać?

Samodzielne utylizowanie takich opakowań, spalanie lub wyrzucanie do lasu jest złamaniem prawa i może być niebezpieczne dla środowiska. Zabrania się wykorzystywania opróżnionych opakowań po środkach ochrony roślin do innych celów. Główny źródłem informacji jak należy postępować z pustymi opakowaniami po środkach ochrony roślin jest etykieta konkretnego środka. W zależności od rodzaju środka ochrony roślin na etykiecie można spotkać następujące zapisy:

  • „Opróżnione opakowania po środku zaleca się zwrócić do sprzedawcy środków ochrony roślin lub można je potraktować jako odpady komunalne. W razie wątpliwości dotyczących postępowania z opakowaniami poradź się sprzedawcy środków ochrony roślin.”
  • „Opróżnione opakowania po środku zwrócić do sprzedawcy środków ochrony roślin będących środkami niebezpiecznymi.”

Jak przygotować opakowanie?

Opakowania przed oddaniem należy odpowiednio przygotować. Ważne jest aby na opakowaniu była widoczna etykieta i oznaczenia toksyczności. Opakowania powinny być czyste, dokładnie opróżnione i co najmniej trzykrotnie wypłukane, ponieważ na ściankach niewypłukanego lub nieprawidłowo wypłukanego opakowania pozostaje nawet do 5% produktu. Pozostałe popłuczyny po środku ochrony roślin należy wykorzystać do zabiegu. Dzięki dokładnemu wypłukaniu opakowania wykorzystujemy cały produkt, dbamy o bezpieczeństwo zbiórki oraz o bezpieczeństwo środowiska.

Oddając puste opakowania warto mieć ze sobą specjalny formularz zwrotu odpadu i przedstawić go do podpisu w punkcie odbioru. Taki dokument jest potwierdzeniem właściwego postępowania z pozostałymi opakowaniami po środkach ochrony roślin w przypadku kontroli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Co zrobić z opakowaniami zawierającymi przeterminowane środki ochrony roślin?

Opakowania zawierające przeterminowane lub z innych powodów nie nadające się do stosowania środki ochrony roślin należy przekazać do podmiotu uprawnionego do odbierania odpadów niebezpiecznych. Wraz z przekazaniem odpadów podmiotowi zbierającemu przenosimy na niego odpowiedzialność za zagospodarowanie odpadami niebezpiecznymi.

Źródło: PIORiN


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl