• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościJak w biologiczny sposób chronić plantację ogórka polowego? dr Michał Pniak

Jak w biologiczny sposób chronić plantację ogórka polowego? dr Michał Pniak [1.08.2023, VIDEO]

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W dzisiejszym materiale filmowym dr Michał Pniak (Biocont) relacjonuje sytuację w ogórku polowym w gospodarstwie Damiana Micyka w małopolskiej Szarkówce, gdzie w ubiegłym tygodniu odbył się Dzień Ogórka Polowego. Przypomina o tym, co zostało wykonane w zakresie ochrony biologicznej oraz na co zwrócić uwagę kontynuując dalsze zabiegi.

Tydzień po spotkaniu z producentami ogórka w Szarkówce dr Michał Pniak (Biocont) ponownie lustruje plantację i podsumowuje wykonane działania w zakresie ochrony biologicznej.

Aktualnie dużym zagrożeniem na wielu plantacjach ogórka, także na tej w Szarkówce, jest mączniak rzekomy. W celu ograniczenia rozpowszechniania się choroby w gospodarstwie Damiana Micyka wykonano zabiegi preparatami miedziowymi, które chroniły rośliny w początkowej fazie wzrostu oraz środkami ochrony roślin, zgodnie z aktualnym Programem Ochrony Roślin 2023. Jak zaleca dr Michał Pniak, warto to zabiegów chemicznych dołączyć preparaty biologiczne, które wspomagają ochronę roślin, poprawiają ich kondycję roślin i stymulują odporność przed mączniakiem rzekomym. Do programu ochrony dołączono takie preparaty jak: Memcomba oraz Altela.

Uwaga na zmieniki w ogórkach!

Szkodnikiem zagrażającym w uprawie ogórka jest zmienik lucernowiec. Jest szczególnie groźny dla młodych roślin oraz podczas suchej i słonecznej pogody. Uszkodzone przez nie tkanki liści i ogonków liściowych są podatne na infekcje grzybami chorobotwórczymi. Jak informuje dr Michał Pniak na plantacji ogórka w Szarkówce zastosowano preparat Naturalis, który jest dedykowany do zwalczania m.in. przędziorków, mszyc, mączlików. Niemniej po jego zastosowaniu zaobserwowano również zmniejszoną populację zmienika.

Innym preparatem, który był stosowany na plantacji ogórka polowego w Szarkówce, to Prev-Am. To preparat na bazie olejku pomarańczowego, który może służyć zarówno do zwalczania szkodników, oraz niektórych chorób. Do zwalczania mszyc (lub innych szkodników o aparacie kująco-ssącym) dobrze sprawdził się preparat Neem-Azal T/S. Więcej informacji na temat ochrony biologicznej w materiale wideo. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Materiał wideo wykonała A. Wilczyńska

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl