Jak w biologiczny sposób chronić plantację ogórka polowego? dr Michał Pniak [1.08.2023, VIDEO]

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W dzisiejszym materiale filmowym dr Michał Pniak (Biocont) relacjonuje sytuację w ogórku polowym w gospodarstwie Damiana Micyka w małopolskiej Szarkówce, gdzie w ubiegłym tygodniu odbył się Dzień Ogórka Polowego. Przypomina o tym, co zostało wykonane w zakresie ochrony biologicznej oraz na co zwrócić uwagę kontynuując dalsze zabiegi.

Tydzień po spotkaniu z producentami ogórka w Szarkówce dr Michał Pniak (Biocont) ponownie lustruje plantację i podsumowuje wykonane działania w zakresie ochrony biologicznej.

Aktualnie dużym zagrożeniem na wielu plantacjach ogórka, także na tej w Szarkówce, jest mączniak rzekomy. W celu ograniczenia rozpowszechniania się choroby w gospodarstwie Damiana Micyka wykonano zabiegi preparatami miedziowymi, które chroniły rośliny w początkowej fazie wzrostu oraz środkami ochrony roślin, zgodnie z aktualnym Programem Ochrony Roślin 2023. Jak zaleca dr Michał Pniak, warto to zabiegów chemicznych dołączyć preparaty biologiczne, które wspomagają ochronę roślin, poprawiają ich kondycję roślin i stymulują odporność przed mączniakiem rzekomym. Do programu ochrony dołączono takie preparaty jak: Memcomba oraz Altela.

Uwaga na zmieniki w ogórkach!

Szkodnikiem zagrażającym w uprawie ogórka jest zmienik lucernowiec. Jest szczególnie groźny dla młodych roślin oraz podczas suchej i słonecznej pogody. Uszkodzone przez nie tkanki liści i ogonków liściowych są podatne na infekcje grzybami chorobotwórczymi. Jak informuje dr Michał Pniak na plantacji ogórka w Szarkówce zastosowano preparat Naturalis, który jest dedykowany do zwalczania m.in. przędziorków, mszyc, mączlików. Niemniej po jego zastosowaniu zaobserwowano również zmniejszoną populację zmienika.

Innym preparatem, który był stosowany na plantacji ogórka polowego w Szarkówce, to Prev-Am. To preparat na bazie olejku pomarańczowego, który może służyć zarówno do zwalczania szkodników, oraz niektórych chorób. Do zwalczania mszyc (lub innych szkodników o aparacie kująco-ssącym) dobrze sprawdził się preparat Neem-Azal T/S. Więcej informacji na temat ochrony biologicznej w materiale wideo. 

Materiał wideo wykonała A. Wilczyńska

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. AGRO SHOW
  2. Aktualna sytuacja na plantacji cebuli
  3. Ogórek ZKI6513F1
  4. Ciągnik rolniczy

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności