yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościDobre nastroje wśród rządzących

Dobre nastroje wśród rządzących

– Dotrzymaliśmy słowa zapewniając węgiel na zimę i gaz, stabilizując ceny energii i paliw, zapewniając bezpieczeństwo dla polskich rodzin w wymiarze militarnym, ekonomicznym i społecznym – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Minister aktywów państwowych wziął udział w konferencji “Chronimy Polaków”  z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.

Wicepremier podkreśla, że prowadzona przez rząd polityka dywersyfikacji dostaw źródeł surowców sprawdziła się, zapewniając Polsce niezależność i bezpieczeństwo energetyczne.

– W momencie, gdy cała Europa żyła w niepewności co się stanie, gdy Rosjanie zakręcą kurek, my byliśmy spokojni. Wiedzieliśmy, że mamy wypełnione magazyny i gazu nie zabraknie. Mimo ogromnego kryzysu mamy odpowiednią ilość tego surowca – argumentuje wicepremier Jacek Sasin.

Wicepremier przypomina, że  jeszcze w 2015 r., prawie 100 proc. ropy naftowej i gazu trafiało do Polski z Rosji. Dziś jest to zero.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

– Ani jeden metr sześcienny Gazu i ani jeden litr ropy naftowej nie pochodzi z Rosji – mówi. – Obecną niezależność energetyczną osiągnęliśmy dzięki takim inwestycjom jak: gazoport w Świnoujściu, gazociąg BalticPipe, połączenia gazowe z Litwą, Słowacją, Czechami i Niemcami oraz zapewnienie sobie dostępu do gazoportu w Kłajpedzie.

Wbrew temu, co mówiła opozycja, Polakom nie zabrakło też węgla. Wypełnienie luki po paliwie z Rosji, z którego korzystały gospodarstwa domowe udało się dzięki działaniom rządu oraz spółek Skarbu Państwa. 200 statkami sprowadziły one do Polski w sumie 13 mln ton węgla, które następnie rozwiozło po kraju 3,3 tys. pociągów. Dzięki współpracy z samorządami węgiel trafił bezpośrednio do mieszkańców – przekazuje MAP.

– Była to bardzo trudna i skomplikowana operacja. Dziś możemy jednak powiedzieć, że zakończyła się sukcesem – dodaje wicepremier.

Jacek Sasin podkreśla, że polską energetykę czeka jeszcze wiele wyzwań związanych z transformacją sektora energetycznego a jednocześnie zapewnieniem obywatelom bezpieczeństwa.

– Chcemy, by polska energetyka była oparta o pewne, tanie i bezpieczne źródła energii – o OZE i energetykę jądrową. Nie tylko o tym mówimy, ale już to robimy. Intensywnie inwestujemy w offshore i mamy już uruchomiony proces budowy dwóch elektrowni jądrowych – podkreśla Jacek Sasin.

Źródło: MAP

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl