Dobre nastroje wśród rządzących

– Dotrzymaliśmy słowa zapewniając węgiel na zimę i gaz, stabilizując ceny energii i paliw, zapewniając bezpieczeństwo dla polskich rodzin w wymiarze militarnym, ekonomicznym i społecznym – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Minister aktywów państwowych wziął udział w konferencji “Chronimy Polaków”  z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.

Wicepremier podkreśla, że prowadzona przez rząd polityka dywersyfikacji dostaw źródeł surowców sprawdziła się, zapewniając Polsce niezależność i bezpieczeństwo energetyczne.

– W momencie, gdy cała Europa żyła w niepewności co się stanie, gdy Rosjanie zakręcą kurek, my byliśmy spokojni. Wiedzieliśmy, że mamy wypełnione magazyny i gazu nie zabraknie. Mimo ogromnego kryzysu mamy odpowiednią ilość tego surowca – argumentuje wicepremier Jacek Sasin.

Wicepremier przypomina, że  jeszcze w 2015 r., prawie 100 proc. ropy naftowej i gazu trafiało do Polski z Rosji. Dziś jest to zero.

– Ani jeden metr sześcienny Gazu i ani jeden litr ropy naftowej nie pochodzi z Rosji – mówi. – Obecną niezależność energetyczną osiągnęliśmy dzięki takim inwestycjom jak: gazoport w Świnoujściu, gazociąg BalticPipe, połączenia gazowe z Litwą, Słowacją, Czechami i Niemcami oraz zapewnienie sobie dostępu do gazoportu w Kłajpedzie.

Wbrew temu, co mówiła opozycja, Polakom nie zabrakło też węgla. Wypełnienie luki po paliwie z Rosji, z którego korzystały gospodarstwa domowe udało się dzięki działaniom rządu oraz spółek Skarbu Państwa. 200 statkami sprowadziły one do Polski w sumie 13 mln ton węgla, które następnie rozwiozło po kraju 3,3 tys. pociągów. Dzięki współpracy z samorządami węgiel trafił bezpośrednio do mieszkańców – przekazuje MAP.

– Była to bardzo trudna i skomplikowana operacja. Dziś możemy jednak powiedzieć, że zakończyła się sukcesem – dodaje wicepremier.

Jacek Sasin podkreśla, że polską energetykę czeka jeszcze wiele wyzwań związanych z transformacją sektora energetycznego a jednocześnie zapewnieniem obywatelom bezpieczeństwa.

– Chcemy, by polska energetyka była oparta o pewne, tanie i bezpieczne źródła energii – o OZE i energetykę jądrową. Nie tylko o tym mówimy, ale już to robimy. Intensywnie inwestujemy w offshore i mamy już uruchomiony proces budowy dwóch elektrowni jądrowych – podkreśla Jacek Sasin.

Źródło: MAP

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. cebula sucha łuska
  2. Strajk polskich firm transportowych

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności