yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościGwałtowny wzrost eksportu. Ta cebula zalewa rynek w Polsce

Gwałtowny wzrost eksportu. Ta cebula zalewa rynek w Polsce

Import cebuli w grudniu, styczniu czy lutym mocno rzucał się w oczy. Głównie za sprawą kraju, z którego sprowadzano towar. Gwałtownie zwiększył on eksport na wybrane rynki zagraniczne. Ile ton cebuli trafiło do Polski?

Spadek czy wzrost eksportu? Zależy…

Kazachstan zmaga się z nadwyżką cebuli. Nierozwiązana pozostaje także kwestia eksportu, który wiążę się aktualnie z wieloma trudnościami. W lutym 2024 roku, jak podaje serwis EastFruit, zmniejszył się on niemal 5-krotnie. Omawiany kraj wysłał wówczas na rynki zagraniczne 15,4 tys. ton cebuli. Mimo spadków, eksport pozostaje dość charakterystyczny. Kazachstan znacząco poszerzył grono odbiorców, w którym są także polscy importerzy.

Warto jednak wskazać, że Polska nie jest głównym odbiorcą cebuli z Kazachstanu. Tym mianem “szczycić” się może Pakistan. W grudniu, styczniu i lutym kraj ten sprowadził 77,4 tys. ton kazachstańskiej cebuli. Polska jest jednak już na drugim miejscu, jeśli chodzi o skalę dostaw. Kazachstan wyeksportował w naszym kierunku 4,1 tys. ton cebuli. Podium zamykają z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie trafiło 3 tys. ton towaru.

Luty z cebulą z Kazachstanu. Jest jej coraz więcej

Według wstępnych danych polskiego urzędu (Główny Urząd Statystyczny), Polska zaimportowała w grudniu 657,80 ton cebuli. W styczniu sprowadzono z kolei 799,42 ton towaru. Łącznie do kraju trafiło 1457,22 ton. Na ten moment brakuje jednak statystyk za luty. Niemniej, uwzględniając dane prezentowane w zagranicznych mediach, możemy podejrzewać, że w lutym do Polski trafiło ponad 2600 ton cebuli z Kazachstanu.

Warto podkreślić, że import z Kazachstanu jeszcze do niedawna nie miał miejsca. Tak jak jednak wspominaliśmy, eksport w tym kraju gwałtownie wzrósł. W ramach przypomnienia, w 2021 roku nie sprowadziliśmy nawet kilograma z tamtejszych stron. W 2022 roku było to już 1,05 tys. ton cebuli, natomiast w minionym sezonie do Polski trafiło 1,88 tys. ton.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Co będzie w 2024 roku? Skala importu rośnie w zatrważającym tempie.

Źródło: east-fruit.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl