Import cebuli w grudniu, styczniu czy lutym mocno rzucał się w oczy. Głównie za sprawą kraju, z którego sprowadzano towar. Gwałtownie zwiększył on eksport na wybrane rynki zagraniczne. Ile ton cebuli trafiło do Polski?
Spadek czy wzrost eksportu? Zależy…
Kazachstan zmaga się z nadwyżką cebuli. Nierozwiązana pozostaje także kwestia eksportu, który wiążę się aktualnie z wieloma trudnościami. W lutym 2024 roku, jak podaje serwis EastFruit, zmniejszył się on niemal 5-krotnie. Omawiany kraj wysłał wówczas na rynki zagraniczne 15,4 tys. ton cebuli. Mimo spadków, eksport pozostaje dość charakterystyczny. Kazachstan znacząco poszerzył grono odbiorców, w którym są także polscy importerzy.
Warto jednak wskazać, że Polska nie jest głównym odbiorcą cebuli z Kazachstanu. Tym mianem “szczycić” się może Pakistan. W grudniu, styczniu i lutym kraj ten sprowadził 77,4 tys. ton kazachstańskiej cebuli. Polska jest jednak już na drugim miejscu, jeśli chodzi o skalę dostaw. Kazachstan wyeksportował w naszym kierunku 4,1 tys. ton cebuli. Podium zamykają z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie trafiło 3 tys. ton towaru.
Luty z cebulą z Kazachstanu. Jest jej coraz więcej
Według wstępnych danych polskiego urzędu (Główny Urząd Statystyczny), Polska zaimportowała w grudniu 657,80 ton cebuli. W styczniu sprowadzono z kolei 799,42 ton towaru. Łącznie do kraju trafiło 1457,22 ton. Na ten moment brakuje jednak statystyk za luty. Niemniej, uwzględniając dane prezentowane w zagranicznych mediach, możemy podejrzewać, że w lutym do Polski trafiło ponad 2600 ton cebuli z Kazachstanu.
Warto podkreślić, że import z Kazachstanu jeszcze do niedawna nie miał miejsca. Tak jak jednak wspominaliśmy, eksport w tym kraju gwałtownie wzrósł. W ramach przypomnienia, w 2021 roku nie sprowadziliśmy nawet kilograma z tamtejszych stron. W 2022 roku było to już 1,05 tys. ton cebuli, natomiast w minionym sezonie do Polski trafiło 1,88 tys. ton.
Co będzie w 2024 roku? Skala importu rośnie w zatrważającym tempie.
Źródło: east-fruit.com